Skip to main content
Teknoloji

Apple, Çin’de ilk veri merkezini açıyor

Apple, ABD’den sonra en büyük ikinci pazarı olan Çin’de ilk veri merkezini açıyor. Ayrıntılar haberimizde

South China Morning Post gazetesinde yayımlanan habere göre, Apple, Çin’de veri merkezi açacak. Bu merkez, Apple’ın Çin’deki ilk veri merkezi olacak ve bir milyar dolar yatırımla hayata geçecek. Çin’in Guizhou eyaletinde açılacak merkezin yaklaşık 93 bin metrekare alana kurulacak ve içinde 30 bin sunucu kabini olacak. Bu eyalette Alibaba ile China Telecom, China Mobile ve China Unicom gibi Çinli telekom şirketlerinin de veri merkezleri bulunuyor.

Apple veri merkezinin kurulması için Guizhou-Cloud Big Data Industry Co (GCBD) ile işbirliğine gidecek. GCBD, Çin devletinin desteklediği bir veri merkezi işletmecisi. Apple’ın Çin’de veri merkezi açmasının ardında belli başlı iki neden olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan ilki, Apple’ın iCloud hizmetlerini yerel kullanıcılara daha hızlı şekilde ulaştırmak. Diğer neden ise Çin devletinin 1 Haziran’da devreye aldığı siber güvenlik yasasına uyum. Bu yasaya göre, Çin’den faaliyet gösteren yabancı firmalar kişisel verileri Çin’de barındırmak zorunda. (Bu konuyla ilgili 6 Haziran’daki haberimize şuradan bakabilirsiniz)

South China Morning Post’un haberinde veri merkezinin ne zaman hayata geçeceği açıklanmıyor. Öte yandan, Çin, Apple için önemli bir pazar. Apple’ın Mart 2017’de açıkladığı sonuçlara göre, firma Çin’de 10,8 milyar dolarlık gelire sahip.