TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 06.06.2017 - 15:14

Çin’in yeni siber güvenlik yasası tartışmalarla yürürlüğe girdi

Çin kişisel verileri ülkede tutmak ve teknoloji casusluğunu engellemek için yeni yasayı kabul etti. Fakat yeni yasa tartışmaları da beraberinde getirdi.

Çin’de yeni siber güvenlik yasası 31 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle Çin’de uluslararası faaliyet gösteren firmalardan gelen itirazlar dikkat çekici. Bu firmalar arasında yer alan özellikle teknoloji firmalarının kafaları karışık ve ne yapacaklarını bilmiyor.  Kanun kişisel verilerin korunması ve çevrimiçi hırsızlığa karşı mücadeleyi güçlendirse de, şirketler, bazı noktaların muğlak kaldığını belirtiyor. Bu noktalar arasında ülkede internetin denetlenmesi ve düzenlenmesini sağlayan Çin Siber Yönetim Dairesi’ne ilişkin ayrıntılar öne çıkıyor.

Yeni yasada tartışmalı bulunan diğer bir konu ise ulusal güvenlik. Yeni kanun Çin devletine ulusal güvenliği etkileyecek teknolojik ürün ve hizmetlerle ilgili güvenlik soruşturması yapma hakkı sağlıyor. Fakat burada da, hangi ürünlerin ulusal güvenliği tehdit edeceğine yönelik eleştiriler söz konusu ve bu hamlenin ticareti engelleyici olduğu belirtiliyor.

Yeni yasada kişisel verilerin durumu

Yasada kişisel verilerin korunmasına dair düzenlenemeye de değinelim: AB’de olduğu gibi Çin’de de kişişsel verilerin ülke içindeki sunucularda barındırılması zorunluluğu getirildi. Bu verilerin yurtdışına çıkarılabilmesi için güvenlik testine girmek şart. Bu test sonucunda alınacak sertifikayla veriler yurtdışına taşınabilecek. Verilerin yurtdışına taşınmasında bu şartlar yerine getirilmezse, firmalara 7 bin 350 – 73 bin 500 dolar (50 bin – 500 bin yuan) ceza verilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesini takiben şirketlere uyum sağlaması için 2018 yılına kadar süre tanındı.

Kaynaklar: CNN ve CNBC