Skip to main content
Teknoloji

18 yıl önce yazdı bugün gerçek oldu: Bill Gates’in 7 kehaneti

13 Temmuz 2017No Comments

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım üreticisi Microsoft’un kurucularından Bill Gates’in 18 yıl önce kaleme aldığı kitabında öngördüğü gelişmelerden birçoğu bugün gerçek oldu.

Yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı sıfatlarını bir araya toplayan dünyanın en zengin insanı Bill Gates’in “Business @ the speed of thought” isimli kitabı bundan 18 yıl önce yayımlandı. Gates bu kitapta, dijital sinir sisteminizin bütün sistem ve prosesleri ortak bir altyapı üzerinde nasıl bir araya getirebileceğini, bilgi nehirleri oluşturup, şirketlerin verim, genişleme ve kar alanlarında dev adımlar atmasını nasıl sağlayacağını anlatıyor ama aynı zamanda, geleceğe dair tahminlerde de bulunuyordu.

HT Business Insider, bu öngörülerin gerçekleşenlerinden en ilginç yedisini haberinde derledi. Türkçeye “Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında Çalışmak” olarak çevrilen kitaptaki bu isabetli tahminler şöyle:

1.

Gates insanların birbirleriyle sürekli iletişim kurmalarını, haberleri ve uçuş saatlerini kontrol etmelerini, sağlayacak “küçük cihazlar” taşıyacağını öngördü. Başka bir deyişle, akıllı telefonun tarifini o günden verdi.

2.

Özel web sitelerinin insanların arkadaş ve aileleriyle haberleşmesini sağlayacağını tahmin etti. Böylece, henüz Facebook veya MySpace’ın var olmadığı bir dönemde sosyal medyayı öngördü.

3.

Otomatik fiyat karşılaştırma hizmetleri de ünlü iş adamının tahminleri arasında. Gates, tüketicilerin herhangi bir sektörde kapsamlı fiyat karşılaşması yaparak en uygun fiyatı bulabileceğini öngördü. Cihazların ne satın aldığımızı bileceğini, zevkimize ve alışkanlıklarımıza göre seçimler yapabileceği de yazdı.

4.

Gates topluluk sitelerini de önceden tahmin etti. Lokasyona göre değil, ilgi alanlarına göre oluşturulacak, Reddit gibi online toplulukların olacağını belirtti.

5.

Bütün cihazlarımızı birbirleriyle senkronize edecek sisteme de kitabında değinen Gates, cihazların ihtiyacımız olan her an yardımımıza koşabileceğini öngördü hatta onları “kişisel refakatçi” olarak adlandırdı. Amazon’s Echo bunun güzel bir örneği…

6.

Gates, işverenlerin online platformlara girerek, projeleri için tam olarak ihtiyaçları olan elemanları bularak ekiplerini kurabileceğini de kitabında yazdı.

7.

Kitabında çalışanların da online platformlarda iş arayabileceğini öngören Gates, bugün iş arama sitelerinin çokluğu, İK sektörünün internet performansı karşısında belki kendisi bile şaşırıyordur.