Skip to main content

Amazon’un ABD’deki bir deposunda görev yapan yapay zekâlı robotu yüzünden 24 çalışan hastanelik oldu.

E-ticaret devi Amazon‘un, ABD’nin New Jersey eyaletindeki deposunda bulunan yapay zekâlı robotlarından biri yanlışlıkla, içinde kapsaisin veya acı kırmızı biber özü bulunan “ayı uzaklaştırma” spreyini kırdı. Ortaya çıkan gazdan 54 kişi etkilendi. Gaz nedeniyle solunum güçlüğü çeken, gözleri ve boğazları yanan bu çalışanlardan 24’ü çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alınırken, bir çalışanın durumunun ağır olduğu iddia edildi.

Olayın ardından Amazon‘dan konuyla ilgili yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada, bir spreyin kırılması sonucu ortaya çıkan gazdan etkilenen ve hastaneye kaldırılan çalışanlardan henüz taburcu olmayanların da kısa sürede taburcu edileceği belirtildi. Açıklamada, “Çalışanlarımızın güvenliği her zaman önceliğimiz olmuştur. Konuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatıldı” ifadelerine yer verildi.

İlk kez olmuyor
Wired, konuyla ilgili haberinde Amazon’da yaşanan “ayı kovucu” kazasının ilk kez yaşanmadığını hatırlattı. Jessica Bruder’ın Nomadland isimli kitabında aktardığına göre, 2015’te de Amazon’un Texas’daki bir biriminde yine bir robot yüzünden kaza yaşanmıştı. Üç yıl önce yaşanan olayda robot, ayı uzaklaştırıcı sprey kutusunun üstünden geçmiş, olaya itfaiye müdahale etmişti. Bu olayın yanı sıra, Wired’a gelen bilgilere göre, bu yıl içinde Amazon’un Indiana deposunda bir çalışan ayı uzaklaştırıcı spreyi elinden düşürmüş ancak olaydan etkilenen kimse olmamıştı.