Skip to main content

Apple’ın bazı uygulamalarındaki güvenlik açığını tespit eden lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, ikinci kez teşekkür listesine alındı.

Apple’ın bazı uygulamalarındaki güvenlik açığını tespit ederek şirketin ‘onur, teşekkür ve kredilendirme’ listelerine giren Kahramanmaraş Süha Erler Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz‘Safari View Controller’ uygulamasında da güvenlik açığı saptayarak ikinci kez teşekkür listesine alındı.

Yılmaz, “Safari View Controller” uygulamasında saptadığı güvenlil açığını Apple yetkililerine bildirdi. Yılmaz’a konuyu araştıracaklarını ileten Apple yetkilileri, ardından sorunun iOS 12.1.1 güncellemesiyle çözüldüğünü ve kendisini tekrar “teşekkür” listesine aldıklarını söyledi.

Twitter ve benzeri programlardaki linkler tıklandığında, Safari üzerinden açılan web sayfasının güvenlik denetiminde açıklar olduğunu belirlediğini ifade eden Yılmaz, “Ben bu sorunu Apple’ın genel merkezine e-mail yoluyla ilettim. Apple’ın güvenlik takımı, yaptığı araştırmanın ardından sorunun düzeltilmesi için çalışmalara başladı ve dün gece bu açığı iOS 12.1.1 güncellemesiyle düzeltti. Bununla ilgili olarak Apple firmasının teşekkür listesine alındım.” şeklinde konuştu.