Skip to main content

Kaspersky Lab uzmanları, online veri miktarının gelecek yıllar içerisinde daha da artacağını göz önünde bulundurarak, kullanıcıları bekleyen riskler ve bunlara çözüm olabilecek ipuçlarını şu şekilde açıklıyor: Uygulamalardaki güvenlik açıklarıMasaüstü bilgisayarlar…

Kaspersky Lab uzmanları, online veri miktarının gelecek yıllar içerisinde daha da artacağını göz önünde bulundurarak, kullanıcıları bekleyen riskler ve bunlara çözüm olabilecek ipuçlarını şu şekilde açıklıyor:

Uygulamalardaki güvenlik açıkları
Masaüstü bilgisayarlar gibi, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar da yazılım ya da mobil uygulamalar kullanılarak kişiselleştirilebiliyor. Bu opsiyonların önceleri “sıradan” cep telefonları ile oldukça sınırlıyken; mobil cihazların, banka programları, oyunlar, ve navigasyon gibi bir çok şeyi yapabiliyor. Bu durum, güvenlik açıklarıyla dolu bir banka uygulaması hem iPhone kullanıcılarını hem de Android ve Windows 7 cihaz kullanıcılarının etkilemesi gibi yepyeni tehditler oluşturuyor.

Önlem: Güncellemeleri yükleyin
Geleneksel masaüstü bilgisayarlara ve laptoplara güncellemeleri yüklemek oldukça önemliyken, akıllı telefon ve tablette bu güncellemeleri yapmayı ihmal etmemek gerek.

Uygulamalarda yer alan hassas bilgiler
Bankacılık işlemleri, e.postalar ve ya rehberde bulunan hassas bilgilerin yanı sıra internet servislerine giriş bilgilerini de kayıt edilebiliniyor. Minyatür klavyelere ya da ekranlara yazmak çok zaman alıcı bir işlem olduğundan, iş için kullananlar şirketlerinin sanal özel ağ şifrelerini telefonlarında kayıtlı tutuyor.

Önlem: Şifreler ve kriptolama
Akıllı telefonunuz ya da tabletinize erişmek için her zaman şifre kullanılmalı. Aynı zamanda cihazdaki bilgileri şifreli olarak saklamak önemli.

Cep telefonlarında bulunan özel bilgiler
Akıllı telefonlardaki kişisel bilgi ve uygulamaların yanı sıra özel fotoğraflar, videolar ve notlar da bulunuyor.

Önlem: Özel bilgileri gizlemek
Büyük bir gizlilik ve güvenlikle şifrelenmiş verileri kullanmak özel fotoğraf ve videoların yabancı kişiler tarafından görülmesini engellemenin ilk adımıdır. Alternatif olarak, Kaspersky Mobile Security[3] gibi güvenlik programları ile “özel” olarak işaretlenen adres ve telefon numaraları arama ve kişi listesinden silinebilir.

Cihaz ve kimlik hırsızlığı
Akıllı telefonlar gerçek mobil bilgisayarlar oldukları gibi, hırsızlar bilgisayardaki verilere izinsiz girmektense, cep telefonlarına sahip olarak bunu daha kolaylıkla yapabiliyorlar. Hırsızın cihazı kontrol altına almak için kullanıcının dijital kimliğini ele geçirmesi aynı zamanda siber-zorbalık ve veri suistimalinin de önünü açıyor.

Önlem: Bilinçlenme ve hırsızlığa karşı korunma
 Kullanıcıların tablet ve akıllı telefon kullanırken sürekli dikkatli olması gerekiyor. Dijital cihazların olduğu çantaları tren gibi toplu taşıma araçlarında ya da fuarlarda başıboş bırakmamak gerekiyor. Aynı zamanda, mobil cihazlarda hırsızlığa-karşı koruma paketleri kullanılmalı.

Mobil kötü amaçlı yazılım
Mobil platformlardaki kötü amaçlı yazılım problemi çoğu zaman önemsenmez. Mobil platformlara saldırması için özel olarak tasarlanmış trojanlar olsa da, bunlar hem kullanıcının faturalarını yükselten özel tarifeli hizmetlerdir hem de şu ana kadar büyük bir virüs patlaması ortaya çıkartmamışlardır. Akıllı telefonların ve tabetlerin yükselen popülerliği kötü amaçlı yazılım üreticilerinin hedefi olmalarının başlıca sebeplerinden biridir.

Önlem alın
Akıllı telefonlar ve tabletler söz konusu olduğunda, kullanıcılar veri hırsızlarının avantajlarını engellemek için bazı önlemler almalılar. Kötü amaçlı yazılımlara karşı korunma herhangi bir akıllı telefonun kurulumunun önemli parçalarından biridir.