POPÜLER

DigitalAge | 20.02.2015 - 17:37

Adobe’nin Photoshop’u 25 yaşına girdi

Adobe'nin Photoshop programı 25'inci yılını kutluyor

İnsanların uzmanlık kazanacağı bir alan yaratmak, dünya üzerinde oldukça nadir, bir o kadar riskli olan bir durum. İşlerin yürütülmesinde kolaylık sunarak ve böylelikle sık kullanılanlar arasında yer alarak; artık her yerde olmak anlamına geliyor.

Google ve diğer şirketler gibi Photoshop da fark yaratanlar arasındaki yerini aldı. Adobe’nin dijital görsel düzenleme aracının 25 yaşına girmesiyle de Photoshop, artık iş alanının kendisi olmuş durumda.

Tasarım programının ayrıca film yapımında büyük emeğinin bulunduğunu da söyleyebiliriz. Örneğin, Terminator 2 filmi bu program olmadan yapılamazdı. Tüm bunların yanında programın fotoğrafçıların kendi çalışmalarında mükemmelliğini yakalamalarındaki katkısını es geçmemek lazım.

Görsel tasarım dünyasına tamamen hâkim hale gelen program, önemli film ve görsel çalışmalarının yanında logolardan spor ayakkabılara kadar neredeyse kullandığımız her şeyi tasarlamada kullanılıyor.

Photoshop’un araç çubuğunun yıllar içindeki değişimi 

Photoshop’un fotoğraf dünyasını tamamen değiştirdiğini söyleyebiliriz. İyi gelişmelerin yanında her zaman olduğu gibi programı eleştirilerden de nasibini alıyor.

The New York Times’a göre; bu yılın Dünya Basın Fotoğrafları yarışmasında fotoğrafların yüzde 20’si yapılan fazla değişiklikten ötürü kabul edilmedi.

“Jennifer in Paradise”: Photoshop’ta edit’lenen ilk görsel. Fotoğraftaki Thomas Knoll’un (o zamanlar kız arkadaşı, şu anda eşi) eşine ait. Fotoğraf, Bora Bora’da 1988 yılı Ağustos ayında çekilmiş.

Photoshop hikâyesi

Photoshop, Thomas ve John Knoll adlarında iki erkek kardeş tarafından kuruldu. Thomas, Michigan Üniversitesi’nde PhD öğrencisiyken siyah beyaz ekran üzerinde gri tonda görsellerin görüntülenmesini sağlayan bir program oluşturdu. Bu gelişme, George Lucas’ın görsel efektler şirketi Industrial Lights and Magic’te çalışan John’un dikkatini çekti. John, kardeşi Thomas’ı, çalışmasını dâhil edebileceği bir uygulama inşa etmesi konusunda cesaretlendirdi.

Bir sanatçı ve bir mühendisten oluşan şirket, iki kardeş arasında verimli iletişimin bir sonucu olarak başlangıç temelini atmış oldu.

Kardeşler, ilk Photoshop’u Silikon Vadisi’nde satmayı denediler ancak istedikleri başarıya ulaşamadılar. Yeni bir atılımın yapılmak istendiği o yıllar bilgisayarların yalnızca bir adet dijital görsel üzerinde çalışmayı zor kaldırdığı bir dönemdi. Ortaya çıkan yazılımın büyük bölümünün sunduğu bu özellikle programın  o dönem için geleceğini görebilmesi neredeyse imkânsızdı. Son olarak şanslarını Adobe’de denemeye karar veren kardeşler, aradıklarını bulmuşlardı. Şirket, 1988 yılında 15 dakika içinde yazılımı lisanslamak istediklerine dair kararlarını verdi. Adobe, Photoshop’un ilk sürümünü de iki yıl sonra yayımladı.

Adobe’nin bir ayda Photoshop’tan 500 adet satabileceğine inandıkları gerçeğini paylaşan Photoshop’un Eş Yaratıcısı Thomas Knoll, sözlerine şöyle devam etti:

Yaratıcı dünya insanlarının sunduğumuz bu ürünü böylesine benimseyeceklerini hiç tahmin etmedik.

25 yıl öncesinde yaratıcı bir icadın günümüzde tasarım dünyasında artık herkesin olmazsa olmazı haline gelmesi, bugün bile kurucularını şaşırtıyor olsa gerek.

Kaynak: Independent