Skip to main content

Milyar dolarlık start-up kulübünün sonuçlarını interaktif olarak görüntüleyebilirsiniz

The Wall Street Journal (WSJ) ve araştırma firması Dow Jones VentureSource, The Billion Dollar Startup (Milyar Dolarlık Startup Kulübü) adındaki interaktif projeyi yeniden başlattı. Projede girişim şirketleri tarafından bir milyar dolar veya daha fazla değere sahip özel şirketler aktif olarak takibe alındı.

WSJ’nin yaptığı analize göre; dünya çapında en az 73 özel şirket, girişim şirketleri tarafından bir milyar dolar değerine sahip.

2014 yılında bir hafta gibi kısa bir sürede 48 şirket, bu kulübe dâhil oldu. Bunun yanında listede 23 üye şirket de yatırım sonrasında üst sıralarda yerini aldı. 16 şirket de halka açıldığı veya satın alındığı için sıralamada düşüş yaşadı.

Listede yer alan şirket değerleri de yeni rakamları gördü. 10 milyar dolar veya daha fazla değere sahip şirket sayısı da geçtiğimiz yıla göre ikiye katladı. Bu şirketlerden ikisi akıllı telefon üreticisi Xiaomi (46 milyar dolar) olurken; diğeri de otomobil paylaşım uygulaması Uber (41,2 milyar dolar değerinde) oldu.

VentureSource’a göre; Facebook, sıralamada yüksek değerde yatırım alan firma tek firma oldu. 2011 yılında 50 milyar dolar değerinde yatırım almıştı.

WSJ’nin Milyar Dolarlık Startup Kulübü çalışmasıyla, interaktif olarak şirketleri online’da takip edilebiliyor.

İnteraktif projenin üzerine tıklayarak; daha yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

milyar dolarlık startup_interaktif proje

wsj.com/billionclub adresinden dünya çapında şirketlerin yer aldığı şirketleri keşfedebilir, interaktif grafik tasarımıyla 2014 yılının Ocak ayından bugüne kulüpte yer alan şirket sıralamasının ne kadar değiştiğine göz atabilirsiniz.

İnteraktif grafikte ABD’li şirketlerin (mavi renkli çizgiler, ABD’li şirketleri simgeliyor) çoğunlukta olduğu görülürken; Çinli bir şirket Xiaomi, milyar dolarlık startup kulübünü (Billion Dollar Startup Club) domine etmeyi başarıyor.


Kaynak: The Wall Street Journal