TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 16.03.2017 - 09:54

ABD Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı’ndan beş IoT girişimine destek

ABD hükümeti IoT girişimlerine destek veriyor.

Nesnelerin interneti (IoT) girişimlerine ilgi ve yatırımlar artıyor. Bu seferki yatırım haberi ABD Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık IoT Güvenlik ve Silikon Vadisi İnovasyon Programı kapsamında beş start-up’a destek vereceğini açıkladı.

2015’te başvuruları alınan program için yurtiçi güvenliğinde bakanlığın karşılaştığı sorunların çözümünde yardımcı olacak devlet dışı girişimlerden destek alınması amacıyla geliştirildi. Program için başvuran girişimlerde en az şu üç alandan birine uygun çözüm bulanlara öncelik tanındı: IoT cihazlarının bağlı bulunduğu ağdaki durumsal farkındalığı güvenlik sistemi olarak tanımlaması, bu cihazların yasallığının doğrulanması ve güncellemelerinin güvenli şekilde yapılıp yapılmaması.

Blockchain’den güvenliğe destek alan projeler

ABD Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı’nın değerlendirmesi sonucu bir milyon dolarlık destek almaya kazanan beş start-up şöyle belirlendi:

Whitescope: IoT cihazlarında güvenli kablosuz ağ geçidi (gateway) geliştiren girişim (200 bin dolar)

Factom: Blockchain kullanan cihazların doğruluğunu sağlayan çözüm (199 bin 980 dolar)

Ionic Security: Dağıtık veri modelinin korunmasını sağlayan uygulama (199 bin 800 dolar)

M2Mi: IoT cihazları için açık kaynak şifreleme protokolü üreten çözüm (200 bin dolar)

Pulzze Systems: Cihazların ağa bağlandıklarında veya bağlantıyı kestiklerinde bunu algılayan çözüm (200 bin dolar).

İlk aşamayı geçen bu beş proje, ikinci aşamada önümüzdeki altı ay içinde çalışan bir prototip geliştirecek. Bu aşamanın ardından değerlendirme yapılacak ve üçüncü aşama için ileri fonlama imkânları belirlenecek.