Skip to main content

Avrupa Komisyonu ve Google, yapay zekâ alanında çalışan bütün şirketlerin katılımıyla alana yeni kurallar getirecek bir anlaşma hazırlığında.

Reuters’ta yer alan habere göre; Avrupa Komisyonu endüstri başkanı Thierry Breton dün yaptığı açıklamada, yapay zekâ temel kuralları oluşturmak için Google’ın çatı şirketi Alphabet ile gönüllü bir anlaşma üzerinde çalışacağını söyledi.

Breton, Avrupa ve diğer bölgelerdeki şirketlerin katılımıyla alana yeni kurallar getirecek düzenlemeyi görüşmek üzere Brüksel’de Google CEO’su Sundar Pichai ile bir araya geldi.

Yapılacak anlaşma ile geliştirilmesi ve yürürlüğe girmesi çok daha uzun sürecek olan AB’nin önerdiği yapay zekâ yasası gibi resmi mevzuattan önce yönergeler oluşturmak amaçlanıyor.

Breton Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Sundar ve ben, yapay zekâ düzenlemesi fiilen uygulanabilir hale gelene kadar bekleyemeyeceğimiz ve yasal son tarihten önce gönüllülük esasına dayalı bir yapay zekâ anlaşması geliştirmek için tüm yapay zekâ geliştiricileriyle birlikte çalışacağımız konusunda anlaştık” dedi.

Breton “Avrupa’da teknolojinin, veri koruma, çevrimiçi güvenlik ve yapay zekâ ile ilgili bütün kurallarımıza uymasını bekliyoruz. Sundar Pichai’nin bunu kabul etmesinden ve tüm AB kurallarına uymayı taahhüt etmesinden memnunum” diye ekledi.

Benzer bir hareketle, Avrupa Birliği (AB) teknoloji şefi Margrethe Vestager da dün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ve ABD’nin mevzuat yürürlüğe girmeden önce asgari standartları belirlemek amacıyla yapay zekâ konusunda işbirliğini hızlandırmaya hazır olduğunu söyledi. Reuters haberine göre, Vestager AB hükümetlerinin ve milletvekillerinin 2023’ün sonuna kadar düzenleme için “ortak bir metin üzerinde anlaşacaklarını” umuyor.

OpenAI’ın ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden sonra yapay zekâ teknolojilerine olan ilgi oldukça artsa da bazı endişeleri de beraberinde getirdi. AB’yi endişelendiren konular arasında telif hakkı, dezenformasyon, şeffaflık ve yönetişim yer alıyor. Bu nedenle Avrupa Komisyonu’nun, yapay zekâ teknolojilerine çeşitli kurallar getirmek istediğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Google and the European Commission will collaborate on AI ground rules – engadget