GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 14.04.2022 - 11:20

50 milyon dolara satılması beklenen Jack Dorsey’in ilk tweetinin NFT’si büyük hayal kırıklığı yaşattı

Geçtiğimiz yıl 2,9 milyon dolara satılan Jack Dorsey'in ilk tweetinin NFT'si tekrar satışa sunuldu. Fiyatının yaklaşık 50 milyon dolara ulaşması beklenen NFT'ye gelen teklifler, ilk satış fiyatının bile çok altında.

Son dönemin en önemli akımlarından biri olan NFT’ler manşetlerde yer almaya devam ediyor. Günden güne artan satış haberleri ve satış rakamları NFT’lere olan ilgiyi artırıyor. 2017 yılında ücretsiz bir şekilde oluşturulan CryptoPunks NFT’lerinin her birinin 150 bin doların üzerinde işlem görmesi, geçtiğimiz yıl 250 dolardan satışa sunulan Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin her birinin fiyatlarının 300 bin doları aşması bu durumun önemli örnekleri. Fakat bazı örnekler bu NFT’lerden daha değerli kabul edilmelerine rağmen NFT satışlarının her zaman yüksek kazanç anlamına gelmeyebileceğine, hatta kayıpların yaşanabileceğine de örnek teşkil ediyor.

Twitter’ın kurucularından ve şirketin eski CEO’su olan Jack Dorsey, geçtiğimiz yıl hem Twitter’ın hem de kendisinin ilk tweetini NFT olarak satışa çıkarmıştı. Bu tweet, Malezyalı bir blokzinciri şirketi olan Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi tarafından 2,9 milyon dolara satın alınmıştı. Bu ayın başında NFT’yi tekrar satışa çıkaran Estavi, NFT’ye 14 bin 969 ether (ETH), yani yaklaşık 48 milyon dolar fiyat biçmişti.

NFT’nin yeniden satışı için geçtiğimiz Çarşamba başlatılan 7 günlük açık artırma süreci sona erdi. Yaklaşık 50 milyon dolar gelir bekleyen ve elde edeceği gelirin yarısını bir yardım kuruluşuna başlayacağını açıklayan Estavi umduğunu bulamadı. Zira CoinDesk tarafından paylaşılan bir habere göre NFT için yapılan teklif 0,09 ETH idi. 0,09 ETH, 280 dolara karşılık geliyor.

OpenSea, açık artırmayı başlatan kişinin açık artırma sürecinin bitişinin ardından yapılan en yüksek teklifi kabul ya da reddetmesine veya açık artırma sürecini uzatmasına olanak sağlıyor. Teklifleri kabul etmeme seçeneğine sahip olan Estavi açık artırma sürecini uzatırken, ilk açık artırma sürecinin bitmesinin ardından teklifler yükselmeye başladı. Bir kullanıcı tweet için 2 ETH teklif etti. 2 ETH, 6 bin 200 dolara karşılık geliyor.

Bu durumda tweetin değerinin değil 50 milyon dolara, ilk satış fiyatı olan 2,9 milyon dolara bile ulaşmayacağı düşünülüyor. Öte yandan, bir kişinin bir NFT’yi satın alması o kişinin o NFT’nin bağlı olduğu işe, esere ya da objeye sahip olduğu anlamına gelmiyor. Zira bir NFT, sadece sahipliği belgeliyor. Bu durumun nasıl sorunlara yol açabileceğinin en basit örneği ise Dorsey’in tweeti. Zira Dorsey’in tweetini silmesi, Dorsey’in Twitter hesabının kapatılması ya da Twitter’ın batması gibi durumlarda tweet var olmayacağı için tweet ile bağlantılı olan NFT, var olmayan bir dijital içeriğin sahipliğini gösterir bir başka dijital varlık olarak kalacak.

Kaynak: Jack Dorsey’s $2.9M NFT Tweet Auctioned. The Top Bid? $280 -CNet