TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 14.04.2022 - 13:46

Bir Çek VR şirketi, insanları metaverse’te sonsuza dek yaşatmanın yollarını arıyor

Somnium Space, kişilerin metaverse'te sonsuza dek yaşamasını yaratacağı avatarlar ile sağlamayı amaçlıyor.

Blokzinciri teknolojisi üzerinde geliştirilen ve insanların NFT olarak gayrimenkul ve diğer dijital varlıkları alım satım, inşa ve saklama işlemleri yapabilmelerine imkân sağlayan VR ürünleri geliştiren Somnium Space adlı şirket, insanları metaverse’te sonsuza dek yaşatmanın yollarını arıyor. Vice’a verdiği bir röportajda bu düşünceyi açıklayan şirket CEO’su Artur Sychov, bu fikrin birkaç yıl önce babasının kansere yenik düşmesinden sonra geldiğini açıklıyor.

Sychov, şirketin üzerinde çalıştığı “Live Forever” adlı modun, insanların görünüşlerini, seslerini ve karakterlerini yansıtan avatarlar üzerine inşa edildiğini açıklıyor. Bir avatarın yaratılması için sohbetler, mimikler ve hareketler gibi farklı türde verilere ihtiyaç duyan şirket, bu avatarların kısa bir süre dahi olsa inandırıcı olabilmelerini hedefliyor. Sychov, inandırıcı avatarlar ile on dakika bile olsa bir sohbetin gerçekleştirilebilmesini sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor.

Sychov, insanların mahremiyet konusunda endişelenmemeleri gerektiğini, verinin istenildiğinde silinebileceğini belirtiyor. Öte yandan şirketin blokzinciri üzerinde faaliyet göstermesinin şirketin şeffaflığının bir kanıtı olduğunu ve kullanıcılar tarafından kontrol edilebileceğini aktarıyor.

Kaynak: ‘Live Forever’ mode seeks to erase death using the metaverse – Digital Trends