SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 07.04.2022 - 14:27

Jack Dorsey’in ilk tweetinin NFT’si 48 milyon dolara tekrar satışa çıkarıldı

NFT'nin sahibi Sina Estavi, gelirin yarısını bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıklasa da Jack Dorsey'in eleştirisinden kurtulamadı.

Twitter’ın eski CEO’su ve kurucu ortaklarından Jack Dorsey’in paylaştığı ilk tweetin NFT’si bir yıl önce 2,9 milyon dolara alıcı bulmuştu. Malezyalı blokzinciri şirketi Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi tarafından satın alınan NFT, tekrar satışa sunuldu. OpenSea adlı NFT pazarında tekrar satışa sunulan bu NFT için Estavi 14 bin 969 Ether, yani yaklaşık 48 milyon dolar talep ediyor.

Dorsey, ilk tweeti 21 Mart 2006’da paylaşmıştı.

Estavi, NFT’nin OpenSea’de satışa sunulmasının ardından yaptığı bir açıklama ile elde edeceği gelirin %50’sini GiveDirectly adlı yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı. Jack Dorsey, geçen yıl yapılan satışın ardından aynı yardım kuruluşuna bağışta bulunduğunu açıklamıştı. GiveDirectly, ihtiyacı olan kişilere direkt para yardımı yapması ile biliniyor. Estavi’nin gelirin %50’sini bağışlayacağını açıklamasının ardından Jack Dorsey, Estavi’ye bir soru yöneltti. Dorsey, paylaştığı tweette Estavi’ye “neden %99’u değil?” diye sordu.