Skip to main content

Teknoloji dünyası sadece ürün veya çözümlerden oluşmuyor. Bu dünyayı değerlendiren kitapları derledik.

2018 biterken teknoloji dünyasında birçok gelişmeye tanıklık ettik. Teknoloji ve inovasyon haberleriyle tanıdığımız Fast Company, 2018’in dikkat çeken teknoloji kitaplarını bir araya getirdi.

Brotopia (Emily Chang)

Emily Chang, ABD’li bir gazeteci ve Bloomberg TV’de teknoloji haberleri sunuyor. Chang, Brotopia’da Silikon Vadisi’ndeki cinsiyet yaklaşımı anlatıyor ve kadınların erkekler arasında hayatta kalma mücadelelerini ele alıyor. Kitabın adı, İngilizce’deki “brother” erkeklerin birbirine “kardeşim, dostum” anlamındaki hitabının kısaltması olan “bro”dan geliyor. Kitabın Türkçe baskısı henüz bulunmuyor.

 

We Are The Nerds (Christine Lagorio-Chafkin)

We Are The Nerds, internet kullanıcılarının yakından tanıdığı Reddit platformu hakkında bir kitap. Kendini “internetin ön sayfası” olarak tanıtan Reddit, aynı zamanda ABD’nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alıyor. Christine Lagorio-Chafkin, girişim haberleri dergisi Inc’te yazar ve Reddit’in doğuşunu ve çalkantılı hayatını anlatıyor. Kitabın Türkçe baskısı mevcut değil.

Gigged: The End of the Job and The Future of Work (Sarah Kessler)

ABD’li gazeteci Sarah Kessler’ın kaleme aldığı Gigged: The End of the Job and the Future of Work, iş hayatındaki değişimi ele alıyor. Kitabın iddiasına göre, şu an ABD’lilerin üçte biri serbest (freelance) olarak çalışmayı tercih ediyor. “Gig econonomy” olarak da tanımlanan bu kavram kitapta enine boyuna ele alınıyor ve ABD iş gücündeki değişimi değerlendiriyor. Kitap Türkçe’de mevcut değil.

Unscaled (Hement Taneja)

Hement Taneja’nın Unscaled’i teknolojik gelişmelerin ekonomiyi nasıl dönüştürdüğünü irdeliyor. General Catalsyt Partners isimli teknolojik danışmanlık şirketinin genel müdürü olan Taneja, kitabında yeni zengin şirketlerin yapay zekâyı kullanarak bu dönüşümü nasıl başardıklarını tartışıyor. Kitabın Türkçe baskısı bulunmuyor.

Uzay Baronları (Christian Davenport)

Uzay Baronları (The Space Barons) servetlerini uzayın keşfi için harcamaya kararlı, gözlerini uzak diyarlara dikmiş hayalperestlerin hikâyesini anlatıyor. Kitapta uzayı kolonileştirme hedefi olan Jeff Bezos, Elon Musk, Sir Richard Branson ve Paul Allen gibi isimlerin bu alandaki çalışmalarına yer veriliyor. Kitap, kısa süre önce Turkuvaz Kitap’tan çıktı.

Bad Blood (John Carreyrou)

Wall Street Journal’da araştırmacı gazeteci olarak çalışan John Carreyrou, Bad Blood’da birkaç damla kanla hastalıkları test eden Theranos isimli girişimin hikâyesini anlatıyor. Theranos’un kurucusu olan Elizabeth Holmes, testlerin kanser ve yüksek kolestrol gibi tıbbi durumları önceden teşhis edebileceğini savunuyordu. Theranos’un değeri kısa sürede aldığı yatırımlarla 9 milyar dolara ulaştı. Fakat testlerin güvenilir olmaması sonucunda girişim iflas etti. Kitabın Türkçesi yok.

Small Fry (Lisa Brennon-Jobs)

Lisa Brennon-Jobs, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın kızı. Steve Jobs, Lisa Brennon’ın başlarda kızı olduğunu reddetmiş, açılan mahkeme sonucu kabul etmek zorunda kalmıştı. Small Fry, Lisa Brennon-Jobs’ın babası Steve Jobs’la karmaşık ilişkisini anlatıyor. Kitabın Türkçe baskısı bulunmuyor.