Skip to main content

Bu yılın en iyi 10 müzik videosunun aralarında The Shins, Gorillaz ve Simian Mobile Disco yer alıyor Sene sonu yılın en iyileri kuşağında bugün sıra en iyi 10 müzik videosuna…Bu yılın en iyi 10 müzik videosunun aralarında The Shins, Gorillaz ve Simian Mobile Disco yer alıyor

Sene sonu yılın en iyileri kuşağında bugün sıra en iyi 10 müzik videosuna geldi. 
Kimi zaman en ikonik, en yaratıcı yapımların üretildiği yaratıcı bir alanı oluşturduğu müzik videolarında bu senenin en iyilerine göz atalım. Bu yılın son gününde akşam hazırlığı yapılırken bu listeden ilham alınabilir. 
Creative Bloq’un hazırladığı listede 10 adet videoya yer veriliyor. Bu yılın en iyilerini görmeye hazır mıyız? 
Regina Spektor: All the rowboats

2006 yılında ‘Us’ adlı şarkısının da yönetmenliğini yapan New York’taki prodüksiyon şirketi Hornet Inc.’in yönetmeni Peter Sluska, Regina Spektor’un son şarkısı ‘All the rowboats’ın şarkısınıa video klip çekti. 
The Shins: The Rifle’s Spiral

Emmy ödüllü Jamie Caliri, son videosunu indie gruplarından The Shins’e çekti. Videoda, yalnız bir sihirbaz ve kötü niyetli üç adamla birlikte bir tavşanın tüyler ürpertici atmosferde yaşadığı anlara yer veriliyor. 
The Gossip: Move in the Right Direction

Tipografi ve kırmızı, siyah ve beyaz renklerinin kullanıldığı The Gossip grubunun son videosunun çekimi Black Dog Filmleri yönetmeni ve uzun süredir birlikte çalıştıkları Price James tarafından tamamlandı.
Geçen ay 15’inci yılını kutlayan Black Dogs Filmleri’nin, Madonna, Kylie Minogue, Coldplay, Sigur Ros ve Aphex Twin gibi sanatçıların videolarında imzası bulunuyor. 
Gorillaz: DoYaThing

Dünyanın ilk ve en çok sevilen sanal grubu Gorillaz’ın Andre 3000 ve LCD Soundsystem’den James Murphy’nin yer aldığı 3 sanatçı, bir şarkı (Three Artists, One Song) projesinde birararaya geldi. Videoda 2D öğelerinin yanında 3D’nin etkilerini de görmek mümkün. 
Fransa’dan Passion ve Fortiche ekibiyle oluşturulan videoda emeği geçen isimler arasında yönetmen ve sanatçı olan Jamie Hewlett yer alıyor. 
Hot Chip: Night and Day

Hot Chip’in I Feel Better şarkısından sonra İngiliz komedyen ve yönetmen Peter Serafinowicz, grupla yeniden bir araya geldi. Videoda dans eden rahipler, süper modeller ve uzay gemileri yer alıyor. 
Kate Bush: Eider Falls at Lake Tahoe

Müziğinin yanında yaygın olarak kendi videoları ve kendi sanatsal ürünleriyle tanınan Kate Bush, son çalışması ‘Eider Falls at Lake Tahoe’ ile gölgede kukla tekniğini kullanıyor. Videoda ayrıca 3D ve stop motion efektleri de görülebilir. Videonun yönetmenliğini yine kendinin üstlendiği videoda, kaybolan bir köpeğin hikayesi anlatılıyor.
Squarepusher: Dark Steering

İngiltere’den drum n bass’ın  temsilcilerinden Squarepusher, müziğinin yanında kendi setlerinde kullandığı etkileyici ışık şovlarıyla tanınıyor. ‘Ufabulum’ albümünden çıkan son videosunda Tom Jenkinson, robotik efekti olan LED görsellerini kendi oluşturdu. 
OK Go: Needing/Getting

‘Here it goes again’ şarkısı ve videosuyla hatırlardan silinmeyen OK Go’nun son videosu, en yaratıcı video kliplerden biri olarak görülüyor. İlk kez bir araba içinde bir şarkının kaydının gerçekleştirildiği yapım, grubun 4 aydır planlayarak oluşturduğu şimdiye dek en pahalı videosu olma özelliğini taşıyor.
 
Simian Mobile Disco: Cerulean

Retro grafik ve efektlerin kullanıldığı bu video, İngiliz elektro – house grubu Simian Mobile Disco’nun son videosu. ‘Unpatterns’ albümünden çıkan ‘Cerulean’ şarkısının videosu The Verge’te 1970’lerin video oyunlarında kullanılan yapıya sahip olduğu belirtiliyor. 
Geometrik şekillerle hipnotik etki uyandıran temel renklerin yer aldığı videonun yönetmeni Jack Featherstone.
Liz Green: Bad Medicine

Liz Green’in ‘O! Devotion’ albümünden çıkma ‘Bad Medicine’ şarkısının videosu, Joseph Brett’in yönetmenliğinde, End of the Road Films’in kurucu ortağı ve Cabal Studios’un kurucusu ile birlikte gerçekleştirildi. Videoda ağırlıklı olarak kağıt animasyonuna yer verildi.