Skip to main content

NetApp, 2013 yılında pazarı şekillendirecek trendleri 9 maddede topladı Dünyanın önde gelen veri depolama şirketlerinden NetApp, 2013 yılında pazarı şekillendirecek trendlerle ilgili öngörülerini açıkladı. Açıklanan öngörülerde, yeni yılda yerleşik düşünceleri…

NetApp, 2013 yılında pazarı şekillendirecek trendleri 9 maddede topladı
Dünyanın önde gelen veri depolama şirketlerinden NetApp, 2013 yılında pazarı şekillendirecek trendlerle ilgili öngörülerini açıkladı. Açıklanan öngörülerde, yeni yılda yerleşik düşünceleri sarsacak ve gelenekselleşmiş uygulamaları kökten değiştirecek teknolojik gelişmeler yaşanacağı vurgulanıyor.


Büyük oyuncular tümüyle flash tabanlı veri depolama sistemi pazarına yönlenecek 
2013 yılının solid-state teknolojilerinin yılı olacağı tahmininde bulunuluyor. Flash, sanal sunuculardan ve masaüstü bilgisayarlardan ‘online transaction’ işlemeye (OLTP) ve dosya hizmetlerine kadar çok geniş bir iş yükü yelpazesini hızlandırmak üzere yaygın olarak kullanılacak. Gelecek yıl tümüyle flash tabanlı depolama sistemleri için dönüm noktası olacak. Büyük depolama tedarikçileri var güçleriyle çalışarak satın almaların meyvelerini ya da şirket içi girişimlerin sonuçlarını açıklayacak. 
Bellek içi işleme (in-memory computing) yepyeni bir uygulamalar sınıfı yaratacak
Yeni nesil birleşik OLTP/analiz platformlarına örnek olarak SAP HANA büyük ilgi uyandırması bekleniyor. Müşterilerin büyük veri analizleri yürütülmesi ve ‘Internet of Things’den gelen verilerin işlenmesi konusunda daha düşük maliyetli alternatifler aramasıyla birlikte, NoSQL teknolojilerine ilgi artacak. Geleneksel olarak birbirinden ayrı kullanılan Yoğun işlem (transaction) ve karar destek (decision support) platformlarının entegre edilmesi görüşü CIO lara yeni ufuklar açacak.  
Kısıtlı IT bütçesi gerçeği bulut hizmeti kullanımını artıracak 
Şirketlerin yüzde 30’undan fazlası en azından bir kurumsal veri merkezi iş yükünü daha buluta taşırken bulut hizmetlerinden yıkım onarımı, yedekleme ya da arşiv için çok daha geniş kapsamlı olarak faydalanacaklar. 
Sanal makine yöneticilerinde (Hypervisor) çifte standart olacak
2013’te, müşteriler sanal ortam makine yöneticilerine yönelik daha çok seçeneğe sahip olacak. Çoğu durumda, müşteriler birden fazla sanal makine yönetici işletirken, Microsoft Hyper-V kurumsal piyasada daha güçlü bir yer edinecek. Windows Server 2012’nin öngörüldüğü gibi özel bulut uygulamalarına nüfuz etmesiyle birlikte, Hyper-V yükselişe geçecek. 2013’te aynı zamanda CloudStack ve OpenStack gibi açık kaynak alternatiflerinin geniş ölçekli bulut yönetiminde ön plana çıkmasına tanık olacağız.
Birleşik altyapılar tek tedarikçi yığını modellerinin yerini alacak
Gelecek yıl daha çok işletme hızlı yenilikleri mümkün kılmak adına farklı tedarikçiler tarafından sağlanan birleşik altyapı modellerinin esnekliğine yönelecek. Tek bir tedarikçiye özel yığınlar, ön onaylı bileşenlere ve açık yayılım desteğine sahip sınıfının en iyisi birleşik altyapılar karşısında pay kaybetmeye devam edecek. 
‘Yazılım tanımlı altyapı’ somutlaşacak
Sanal sunucular, kümelenmiş depolama ve yazılım tanımlı ağlar veri merkezinde ölçekli çeviklik şablonunda birleşecek. 2013 bir eğitim yılı olacak ve işletim modellerinin olgunlaşmasıyla birlikte, müşteriler yayılım beklentisi içinde yazılım tanımlı bilişim, ağ kurma ve depolamanın faydalarını kavrayacak. 
Genel bulut depolama (Drop Box) programının kurumsal alternatifleri ilgi çekecek 
Kurumsal verilere ‘yerinde’ erişim sunacak alternatifler ortaya çıkacak ve bu da yeni kurulan tüketici seviyesinde ‘depolama şirketlerinin’ tekliflerinin benimsenmesini etkileyecek. Bu yerinde erişim çözümleri işletmelerin son kullanıcılarının mobil erişim ve paylaşım ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda talep ettikleri veri güvenliği ve kontrolünü kazanma olanağı sunacak. 
Nesne depolama (Object Storage) kurumsal düzeye gelecek
2013’te nesne depolama alanında büyük ölçekli bir büyümenin başladığını göreceğiz. Akıllı cihazlar, uzaktan sensörler) gibi araçların internetindeki ve mobil cihazlardaki devasa büyüme nesne depolama alanında da güçlü bir büyümeye yol açacak. Ayrıca tüketici bulutundaki nesne depolamanın gücü kurumsal işletmelere yönelecek.
 
PaaS çatışması tedarikçi işbirliğine ve açıklığına yol açacak
PaaS platform tedarikçileri (OpenStack, CloudStack, Eucalyptus, vs.) arasındaki soğuk savaş kızışacak. Bu da yılın ikinci yarısına doğru Amazon Web Services, OpenStack, CloudStack ve diğerleri arasında (PaaS yığınları) arasında daha açık bir uyuma yol açacak