İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 01.06.2020 - 14:43

Zynga, Türk oyun şirketi olan Peak’i 1.8 milyar dolara satın aldığını duyurdu!

Zynga CEO'su Frank Gibeau, Türk oyun şirketi Peak'i 1,8 milyar dolara satın alacaklarını duyurdu. Peak resmi olarak ilk Unicorn olacak.

Zynga CEO’su Frank Gibeau, Türk oyun şirketi Peak‘i 1,8 milyar dolara satın alacaklarını resmen açıkladı. Peak, bu satış işlemi ile Türkiye’nin ilk milyar dolarlık girişimi (unicorn) olmayı başardı. Bu satınalmanın Zynga’nın bugüne kadar yaptığı en büyük anlaşma olduğunu belirtelim.

Gibeau tarafından paylaşılan bilgilere göre 1,8 milyar doların 900 milyon doları nakit, kalan 900 milyar dolar ise Zynga hissesi şeklinde ödenecek. Bu gelişmeyle birlikte, Türkiye’nin bugüne kadar internet alanında gerçekleşmiş en büyük satın alması, resmileşmiş oldu. Bilindiği gibi ülkemizde internet alanında bugüne kadar gerçekleşen en büyük satınalma Alibaba’nın Trendyol’u 728 milyon dolara satın almasıydı.

Peak’in sahip olduğu bazı oyunları 2017 yılında 100 milyon dolara satın alan Zynga, sonraki yıl ise Türk oyun şirketi Gram Games’i 250 milyon dolara satın almıştı. Peak satın almasının Zynga’nın günlük aktif ortalama kullanıcı sayısını yüzde 60 oranında artırması bekleniyor.