Skip to main content

Lex Fridman ve Mark Zuckerberg, Quest Pro başlıkları kullanarak gerçekçi avatarları ile metaverse’te buluştu.

Mark Zuckerberg, Meta’nın AR ve VR yeteneklerinin geleceği hakkında konuşmak için MIT’de yapay zekâ araştırmacısı Lex Fridman’ın podcast programı, Lex Fridman Podcast’e katıldı.

Fridman ve Zuckerberg, birbirlerinden kilometrelerce uzakta bulunsa da, metaverse ortamında dünyanın ilk röportajını gerçekleştirdi. Quest Pro başlıkları kullanan ikili, sanki aynı karanlık odada oturuyormuş gibi birbirleriyle etkileşime girdi.

Tüm bunların hepsi Meta’nın Reality Labs adlı bölümü tarafından geliştirilen “codec avatarlar” sayesinde mümkün oldu. Codec avatarlar, kişinin yüzünü ve vücudunu farklı pozlar ve duygularla tarayan ve ardından verileri internet üzerinden iletilebilecek bir codec’e dönüştüren bir teknoloji. Daha sonra Quest Pro başlıklar kullanıcının yaptığı gerçek zamanlı ifadelerin bilgisayar modeline aktarılmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla hem Fridman hem de Zuckerberg’ün yüzleri ve ifadeleri, bilgisayar modelleri oluşturmak için kullanılan kapsamlı taramalara tabi tutuldu. Daha sonra Quest Pro başlıklar ikilinin yaptığı gerçek zamanlı ifadelerin bilgisayar modeline aktarılmasına yardımcı oldu. Sonuç, çizgi filmlere benzemeyen süper gerçekçi yüzlerdi.

lex fridman metaverse podcastFridman, “Buradaki gerçekçilik inanılmaz… açıkçası bu şimdiye kadar gördüğüm en inanılmaz şey” dedi.

Röportajı izlediğinizde Fridman’ın yüzündeki gölge, Zuckerberg’ün burnunun etrafındaki çiller ve göz çevresindeki kırışıklıklar gibi en ufak ayrıntıları görebiliyorsunuz.

Zuckerberg, codec avatarların Meta Reality Labs tarafından yürütülen bir araştırma projesinin parçası olduğunu ve şirketin bunları kullanıcılar için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için çalıştığını söylüyor.

Zuckerberg ayrıca Meta’nın, kişilerin telefonlarını kullanarak yüzlerini hızlı bir şekilde tarayabilecekleri ve sadece birkaç dakika içinde yüksek kaliteli bir avatar oluşturabilecekleri bir proje geliştirdiğini de ifade ediyor.

Kaynak: Fridman and Zuckerberg record world’s first Metaverse podcast – Interesting Engineering