Skip to main content

Spotify, Premium abonelerine her ay 15 saatlik ücretsiz sesli kitap dinleme olanağı sunuyor.

Spotify, “Premium” kullanıcılarına sesli kitap dinleme süresi veriyor. 4 Ekim’den itibaren İngiltere ve Avustralya’daki aboneler, 150 binden fazla sesli kitaba herhangi bir ekstra ücret ödemeden erişebilecek. ABD’li aboneler de bu yılın ilerleyen dönemlerinde yeni ayrıcalıklardan yararlanabilecek.

Spotify, Premium abonelerine geniş bir kitap yelpazesine erişip istedikleri kadar kitap dinlemeyi seçme imkânı sunuyor olsa da aboneler her ay yalnızca 15 saat boyunca ekstra bir ücret ödemeden sesli kitap dinleyebilecek. Şirket, ekstra 10 saat daha sesli kitap dinlemek isteyenlerin ise 11 dolar daha ödemesi gerekeceğini belirtti.

Bu durum, Spotify’ın sesli kitap hizmetini Audible’ınkinden çok daha pahalı hale getiriyor. Audible’da sesli kitap hizmetinin aylık maliyeti 8 dolar ve dinleme sınırı bulunmuyor. Spotify, sesli kitapları ilk kez geçen yılın eylül ayında platformunda kullanıma sunmuştu. Kullanıcılar Spotify’ın kütüphanesindeki 300 bin kitaptan herhangi birini satın alıp dinleyebiliyordu.

Spotify konuya ilişkin açıklamasında, “Kişiselleştirilmiş müzik, podcast’ler ve sesli kitapları tek bir platformda sunmanın, en sevdiğiniz sanatçılar, podcast yayıncıları, içerik üreticiler ve yazarlarla tek bir noktadan bağlantı kurmanız için size üstün bir yol sunduğuna inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte, kullanıcılar yine Spotify’ın sesli kitap kütüphanesinden istedikleri herhangi bir kitabı satın alabilecek ve akıllarında belirli kitaplar varsa ek saat için ödeme yapmaya gerek kalmadan dinleyebilecek. Sesli kitap özelliğinin ayrıca kullanıcıların dinlemeyi bıraktıkları yere otomatik yer işareti koyarak aynı sayfaların tekrar dinlenmesini engellediğini de belirtelim. Üstelik kullanıcılar Spotify Uyku Zamanlayıcısını etkinleştirdiği takdirde, uyandıklarında geri sarmaya gerek kalmadan kitaplarını dinlerken uykuya dalabiliyor. Abonelerin sesli kitapları çevrimdışı dinlemek için indirebileceğini de belirtmekte fayda var.

Sesli kitap dinleme özelliği şu an için sadece Premium aboneleri, Aile ve Duo planlarının hesap yöneticilerine sunuluyor. Ancak Spotify gelecekte bu özelliğin kapsamını genişletmeyi planladığını söylüyor.

Kaynak: Spotify gives Premium subscribers free 15 hours of audiobook listening – engadget