Skip to main content

Zoom yorgunluğunun gittikçe artmaya başladığını ve artık bir problem haline geldiğini gören perfomans sanatçısı Sam Lavigne, Zoom Escaper’i tasarladı. Zoom Escaper ile toplantıları “hiç de elinizde olmayan sebeplerden(!)” terk edebileceksiniz.

Çok değil iki yıl önce Zoom, oldukça niş bir platformdu ve yoğun kullanılmıyordu. Pandemi dönemiyle beraber ise neredeyse tüm iş toplantıları ve diğer sosyal, kültürel, toplumsal aktiviteler Zoom ve benzeri görüntülü sohbet platformlarına kaymaya başladı. Aradan geçen bir yıllık sürecin getirileri kadar götürüleri de oldu ve götürülerden biri de araştırmacılar tarafından “Zoom yorgunluğu” denen kavram oldu. Uzmanlar online görüşmelerin, fiziksel toplantılara göre insanları artık daha fazla yorduklarını gözlemliyorlar.

Zoom yorgunluğunu kavramını “Technology, Mind and Behavior” dergisinde yayımlanan bir makalesinde, Stanford Sanal İnsan Etkileşimi Laboratuvarı‘nın (VHIL) kurucu direktörü olan İletişim Profesörü Jeremy Bailenson ilk olarak ortaya atmıştı. Bailenson’a göre fazla uzun süre Zoom’da bulunmanın yarattığı problemler arasında, aşırı miktarda yakın göz teması kurmak, görüntülü konuşmalar esnasında gerçek zamanlı olarak kendinizi sürekli görmek, gündelik hareketliliğimizin kısıtlı kalması ve yoğun bilişsel yüke maruz kalmak bulunuyor.

Hangi ses efektini tercih edersiniz?

Zoom yorgunluğunun gittikçe artmaya başladığını ve artık bir problem haline geldiğini gören perfomans sanatçı Sam Lavigne, Zoom Escaper’i tasarladı. NY Post’ta çıkan habere göre, Zoom Escaper ile toplantıları “hiç de elinizde olmayan sebeplerden(!)” terk edebileceksiniz. Bunun için ise tek yapmanız gereken, sesi web sitesi üzerinden yönlendiren VB-Audio adlı ücretsiz bir ses yazılımını indirmek. İndirince akabinde ardından Zoom’daki ses girişinizi mikrofonunuzdan VB-Audio’ya değiştirmek ve seçeceğiniz efektleri çalmalısınız. En son aşama ise seçim aşaması. Seçenekler arasında havlayan köpekler, özellikle ülkemizde hiç eksik olmayan inşaat, vinç, kepçe sesleri, ağlayan bebekler veya evde gürültü çıkaran çocuk sesleri gibi etkili sesler bulunuyor.

Lavigne, attığı tweet ile de Zoom Escaper’i geçtiğimiz günlerde duyurdu ve büyük ilgi gördü.

Lavigne daha önce de benzer bir çalışmanın altına imzasını atmıştı. 2016 tarihli Slow Hot Computer uygulaması, bilgisayarınızın yavaş ve sıcak çalışmasına ön ayak olan bir web sitesiydi. Lavigne, tüm bu çabalarıyla, iş yüküne esnekliğin ve dijitalleşmenin getirdiği ek yüklere dair yetkilileri ve iş dünyasını üstüne düşündürmeye ve çalışanlar lehine yeni düzenlemeler yapmaya teşvik etmeyi hedefliyor.

Mete Gürkan, İletişim Danışmanı