SOSYAL AĞLAR

DigitalAge | 02.10.2014 - 17:32

Zamanımızın çoğu sosyal medyada geçiyor

Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medyada geçirdiğimiz süre her geçen gün artıyor. Günde ortalama iki buçuk saatimiz sosyal medyada geçiyor

Sosyal ağ kullanımı her geçen gün biraz daha fazla mobile yöneliyor. Türkiye nüfusunun yarısından fazlasının internet kullandığı göz önünde bulundurulduğunda insanlar sabahın ilk saatlerinde işe gidene kadar ve akşam saatlerinde sosyal medyada yoğun vakit geçiriyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 78’i sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyor. Online nüfusun yüzde 94’ü ise Facebook kullanıyor.

Hafta sonu Instagram ve YouTube kullanımı artıyor

Türkiye’de Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram en çok kullanılan sosyal ağlar arasında. Google+ sabah 09:00-11:00 arası, Pinterest ise günün ilk saatlerinde aktif kullanılıyor. Hafta sonu ise Instagram ve YouTube kullanımında artış yaşanıyor.

Sosyologger Kurucu Ortağı Levent Gözener Türkiye’nin sosyal medya kullanımını değerlendirdi:

  • Türkiye’de en popüler sosyal ağ olarak Facebook ilk sırada yerini alıyor. 32 milyondan fazla kullanıcıya sahip Facebook’un İstanbul’da sekiz milyondan fazla kullanıcısı var.
  • Özellikle işe giderken sabah saatleri ve akşam saatleri Facebook’un en yoğun kullanıldığı zamanken, en çok vakit geçirilen gün ise Çarşamba.
  • Twitter ise en fazla kullanılan sosyal ağlar arasında ikinci sırada yerini alıyor. Twitter’ın aktif kullanımı da en çok akşam saatlerinde ve televizyon karşısında gerçekleşiyor.
  • Hafta sonu ise Instagram ve YouTube kullanımında hafta içine oranla yüzde 30 artış oluyor. Özellikle hafta sonu dışarı çıkıp gezenler Instagram’da yoğun olarak içerik paylaşıyor. Facebook’ta 13:00-14:00, Twitter’da 13:00-15:00 ve Linkedin’de ise 17:00-18:00 saatleri içerik paylaşmak için uygun.