PLUS

DigitalAge | 03.10.2014 - 11:07

Yaza veda tatilinde talepler beklentinin altında kaldı

Bu yılki Kurban Bayramı’na yönelik geçtiğimiz yıla oranla talepte düşüş gözlemlenirken, kısa Kurban Bayramı tatilinde kışı geciktirmek isteyen tatilciler Akdeniz Bölgesi’ni tercih etti

MetGlobal bünyesinde faaliyet gösteren tur operatörü Tatil.com, kullanıcılarının bayram tatili tercihleri doğrultusunda ortaya çıkan istatistikleri değerlendirdi. Veriler doğrultusunda (arife günü hariç) dört güne sıkışan Kurban Bayramı’na yönelik bazı talep düşüşleri olduğu gözlemleniyor.

  • Bu talep düşüşünün yurt içinde yüzde 20, Kıbrıs ve Kültür turlarında yüzde 10, yurtdışında ise yüzde 25 oranında gerçekleştiği görülüyor.
  • Kurban Bayramı’nda tatilcilerin tercihi Akdeniz Bölgesi oldu. Yurt içinde en çok tatil satışı yapılan lokasyonlar sırasıyla Kemer, Side ve Alanya olurken, oyunu Kıbrıs’tan yana kullananlar da üç gecelik rezervasyonlar ile ağırlıklı olarak liman kenti Girne’yi tercih etti.
  • Bu yıl dört günlük bayram tatilini hafta sonuyla birleştirerek bir haftaya çıkaranların oranı yüzde 21 ile sınırlı kaldı. Kısa süreli tatil planları yapanlar, sırasıyla Benelüks, Paris ve Rusya için rezervasyon yaptırdı.