Skip to main content

Dünya çapında para transferi işlem adetleri yüzde 40 artarken, Türkiye’ye ise 3 kat daha fazla para transferi yapıldı.

Transferi şirketlerinden TransferGo, Mart ayı içinde gerçekleşen para transferi işlem adetlerini ve artış oranlarını açıkladı. TransferGo’nun açıkladığı rakamlara göre, 2019’un Mart ayına göre bu yıl Mart ayında gerçekleşen işlem adetlerinde tüm dünya çapında yüzde 40’lık artış yaşandı. Aynı süre zarfında, Türkiye’de ise artış dünya ortalamasının oldukça üstünde oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye’ye 3 kat daha fazla para transferi yapıldı ve 2020 Mart ayında işlem adetlerinde yüzde 260’lık bir artış gerçekleşti. Aynı dönem içerisinde Türkiye’ye para gönderen kullanıcı sayısı yüzde 217 artarken, TransferGo’yu ilk kez kullanan yeni müşteri sayısında da yüzde 25 artış kaydedildi.

TransferGo hem mobil uygulama hem de web üzerinden hizmet veriyor. Evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte, mobil kullanım sayılarında da artış yaşandı. TransferGo ile yapılan transferlerde mobil uygulama kullanım oranı yüzde 78 artarken, bu artış Türkiye’ye yapılan transferler özelinde yüzde 311 oldu.

TransferGo Türkiye Büyümeden Sorumlu Ülke Müdürü Senem Öztürk Ergüvenoğlu, şöyle konuştu: “TransferGo, arkadaş önerisiyle üye olarak Türkiye’ye yapılan ilk transfer için göndericiye ve öneren kişiye 10 Euro hediye ediyor. Paranın hesabının daha önemli hale geldiği bu günlerde TransferGo’nun Arkadaşına Öner programına olan ilgi de arttı. İlgili dönem karşılaştırmasında, öneriyle gelen yeni üye sayısında yüzde 45 artış olduğunu gördük. Sadece Avrupa’dan değil Türkiye’den de bir çok kişi bu programı kullanarak yurt dışındaki arkadaşlarını davet ediyor. Türkiye’ye en çok para transferi ise Almanya ve bunu takiben ise İngiltere, Hollanda ve Fransa’dan yapılıyor.”