Skip to main content

Bosch Healthcare Solutions, Randox Laboratories Ltd. ile birlikte hızlı COVID-19 testi geliştirdi.

Bosch Healthcare Solutions, Randox Laboratories Ltd. ile birlikte tam otomatik yeni tip coronavirus (Covid-19) testi geliştirdi. COVID-19’un hızlı şekilde teşhis edilebilmesi, birçok ülkede artan yayılma hızını kontrol altına almak için büyük önem taşıyor.

Coronavirus testini 2,5 saatte sonuçlandırıyor

Bosch‘un geliştirdiği tam otomatik COVID-19 testi, doktor muayenehaneleri, hastaneler, laboratuvarlar ve sağlık merkezleri gibi sağlık tesislerinin hızlı tanıda bulunmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Hızlı test, tam otomatik moleküler tanı testlerinden biri ve 2,5 saatin altında ayırıcı tanı sağlıyor.

Hızlı moleküler tanı testi, Bosch Healthcare Solutions’ın Vivalytic analiz cihazı üzerinde çalışıyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Bosch hızlı COVID-19 testinin, corona virüsü pandemisini mümkün olan en hızlı şekilde kontrol altına almada payı olmasını istiyoruz. Bu test, enfekte hastaların tespit edilmesini ve karantinaya alınmasını hızlandıracak” dedi.

Hızlı test Nisan ayında Almanya’da kullanılabilecek

Bosch’un geliştidiği hızlı test, Nisan ayından itibaren önce Almanya’da, daha sonra da diğer ülkelerde kullanılabilecek. Bosch sözcülüğünden yapılan açıklamada, söz konusu testin piyasaya sürülebilmesi için gerekli olan yasal izinler henüz ilgili makamlardan alınmış değil. Bu testin fiyatının ne olacağı da şu an için kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, hızlı test ile ilgili” Bosch olarak hızlı COVID-19 testi geliştirdik. Bosch Healthcare Solutions’ın Randox Laboratories Ltd. ile birlikte geliştirdiği hızlı test, dünyanın ilk tam otomatik moleküler tanı testlerinden biri ve 2,5 saatin altında ayırıcı tanı sağlıyor. Ayırıcı tanı için eşzamanlı olarak 10 solunum patojenini teşhis edebiliyor ve böylelikle Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) gereksinimlerini de karşılıyor. Bu test ile pandeminin yayılmasını kontrol altına almayı ve bulaşma zincirini daha hızlı kırmaya yardımcı olmayı hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz hızlı testin prototip denemelerinden sonra seri üretimine Nisan ayında başlıyoruz. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşacağım. Dünyanın ve tabii ki ülkemizin bu zor zamanları hep birlikte aşacağına inanıyorum.” açıklamasını yaptı.