TEKNOLOJİ

DigitalAge | 13.04.2012 - 16:46

Yurtdışından getirilen cihaz nasıl kayıt edilir?

Yurtdışından getirilen elektronik cihazların nasıl kayıt ettirileceklerine dair birçok kaynakta farklı bilgiler yer alıyor. 27 Haziran 2009 tarihli ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Hazir Cihazlara Dair Yönetmenlik’, mağduriyete uğramak istemeyen tüketicilere hangi işlemlerin yasal olarak gerçekleştirilmesi gerektiğine dair bilgileri içeriyor. Yönetmenliği okumamış, ve yurtdışından getirdiği telefonunu kaydettirmek isteyen kişiler ise öncelikle yetkilendirilmiş Turkcell, Vodafone veya Avea şirketlerinin […]

Yurtdışından getirilen elektronik cihazların nasıl kayıt ettirileceklerine dair birçok kaynakta farklı bilgiler yer alıyor.

27 Haziran 2009 tarihli ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Hazir Cihazlara Dair Yönetmenlik’, mağduriyete uğramak istemeyen tüketicilere hangi işlemlerin yasal olarak gerçekleştirilmesi gerektiğine dair bilgileri içeriyor.

Yönetmenliği okumamış, ve yurtdışından getirdiği telefonunu kaydettirmek isteyen kişiler ise öncelikle yetkilendirilmiş Turkcell, Vodafone veya Avea şirketlerinin Abone Kayıt Merkezlerine giderek, 1 adet cihazı, yurtdışından giriş yaptıktan 1 aylık süre içinde getirerek kayıt ettirebiliyorlar. Cihazlarını kayıt ettirmek isteyen kişilerin AKM’ler kayıt işlemi sırasında şahsen başvurarak, kendine ait pasaport fotokopisi (ve son bir ay içinde yurda giriş yapıldığını gösteren sayfanın fotokopisi) ile bir dilekçe doldurarak cihazlın IMEI numarası bilgilerini vererek yapabiliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının düzenlemesine göre yurt dışından bireysel yolla bir kişi 1 yılda bir cihaz getirerek kayıt ettirebiliyor.