Skip to main content

Yurtdışında yaşayan Türkleri, bulundukları ülkelerde faaliyet gösteren Türk işletmeleri ve firmalar ile buluşturan Lookum mobil uygulaması yayında.

Yeme içme mekanlarından, bankacılığa, otomotivden, marketlere kadar onlarca sektörde faaliyet gösteren Türk işletmelerin yer aldığı Lookum, bireysel kullanıcıya avantajlı fırsatlar sunarken, Türk işletme sahiplerine de diğer Türk girişimciler ile birlikte büyüme imkanı veriyor.

Yurtdışında yaşayan Türkler’in günlük tüm ihtiyaçlarını, yine Türk işletmeler ile karşılaması amacıyla hazırlanan Lookum uygulaması, App Store ve Google Play’de yerini aldı. Ücretsiz olarak indirilen Lookum, kullanıcılarına 70 ülke ve 845’den fazla şehirde, Türk marketlerinden kuaförlere, avukatlardan doktorlara, müzik gruplarından yaşam koçlarına kadar 37 sektörde 4 bin 500’ün üzerinde firma ve işletmeye erişim imkânı sunuyor.

Türk girişimciler tarafından kurulan ve 2009 yılından bu yana faaliyet gösteren Linkingbridge Media and Trade Services tarafından hazırlanan uygulama, kullanıcılara Türk firmaları ile ilgili detaylı bilgi sunarken, profil sayfaları üzerinden işletmelere puan vermesini, yorum yapmasını ve pek çok ülkede Türk girişimciler tarafından sunulan yeni hizmet ve servis sağlayıcıları keşfetmesini sağlıyor.

“Kendi ihtiyaçlarımızdan ortaya çıktı”
“Lookum projemiz kendi ihtiyaçlarımızdan yola çıkarak hayat buldu ve “Dilinden Anlar” sloganı ile hem yurtdışında yaşayan hem de yurtdışına seyahat eden vatandaşlarımıza aynı kültürü ve değerleri paylaşan tedarikçelere zahmetsiz bir ulaşım imkânı sunacağız” diye belirten Linkingbridge Media and Trade Services CEO’su Abidin Karabulut, Lookum’un basit bir rehberden daha fazlası olduğunu ve de kullanıcıların hayatının her alanına dokunarak, geniş bir yelpazede alternatif sunacak bir asistan görevi göreceğini ekledi. Karabulut, Türk işletmelerin, diğer Türk tedarikçiler ve iş ortakları ile buluşturacak “Lookum İşletmem” uygulamasını da 2019’un ilk çeyreğinde kullanıma sunacaklarını belirtti.

Lookum’un iş modeli
Görgün, Lookum’un iş modelini şu şekilde açıklıyor: “Dünyanın farklı bölgelerindeki Türkleri bir
arada toplama potansiyeli olan uygulama, Türkiye’deki işletmelere bu pazarı hedefleme konusunda
bir fırsat sağlayacak. Lookum'daki tüm işletmeler uygulama içerisindeki reklam alanlarda daha fazla
görünürlük sağlayabilir, özel kampanyalarını kampanya bölümünde duyurabilirler, kategori
sponsorlukları yapabilirler. Özel affiliate işbirlikleri ile lokasyon bağımsız e-ticaret yapan tüm
işletmeler dünyanın farklı ülkelerindeki Türklere kendi sitelerine yönlendirebilirler.”