Skip to main content

Malûm, internetten seyredilen video miktarı her yıl bir önceki yıla oranla katlanarak artıyor. Video içeriğin yükselişinin farkında olan firmalar video içeriğe yatırımını artırıyor

Video içeriğin milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor olması reklam verenleri de bu alanı daha çok kullanmaya yöneltmektedir.

Dört yaşındaki yeğenim Kuzey’in en çok ilgisini çeken videolar sürpriz yumurtalar. Hediye paket açılışı konulu videolara küçük çocukların yoğun bir ilgisi var. Kota yetiştiremiyoruz. Bu ilgiyi ölçümleyen yayıncılar da daha çok izlenme oranına ulaşabilmek için bu alana yoğunlaşıyorlar. Gece gündüz sürpriz yumurtadan hangi oyuncağın çıkacağını izliyoruz.

YouTuber kimdir?
YouTube uzun zamandır uyguladığı YouTube Partner Programı ile video içerik paylaşan kullanıcılara ücret ödüyor. Bu program ile milyonlara ulaşacak içerik üreterek kısa sürede binlerce dolar kazanmak mümkün.
YouTuber, video içerik partneridir; YouTube portal sitesinde açmış olduğu hesabında yer alan özgün videolar ile geniş bir kitleye hitap ederek, tekil izleyici veya izlenen video başına, portal tarafından elde edilen reklam gelirinden pay alır.

youtube vergi

Hem görüntüleme hem tıklama başına, video içine yerleştirilen ya da sayfalarda bulunan reklamlardan gelir elde edilebilmektedir. İçeriği yükleyen kullanıcının yayımlanacak reklamları seçme hakkı bulunmamaktadır.
Partner programı doğrudan doğruya ilgili video içerik portalı tarafından sağlanabildiği gibi kimi durumlarda “reseller” olarak hareket eden bir portalın aracı firma pozisyonu (bayi partner) alarak kendi sistemi üzerinden de kurgulanabilmektedir.

Devamı ileriki sayfada…

Sayfalar: 1 2 3