Skip to main content

YouTube Shorts için reklam geliri paylaşımı 1 Şubat 2023’te başladı.

İçerik üreticilerine yeni bir gelir kapısı sunmak için çalışmalara başlayan YouTube, 2020’de kısa video paylaşım özelliği YouTube Shorts’u duyurmuştu. Shorts reklam geliri paylaşma özelliği, 1 Şubat’tan itibaren kullanılmaya başladı.

Konuyla ilgili bugün bir tweet atan Jonah Manzano, kendisine gönderilen e-postayı paylaşarak içerik üreticilerinin YouTube Shorts reklam geliri için buna benzer bir e-posta alacağını söyledi. Manzano’ya gönderilen e-postada şu bilgiler yer alıyor:

“Shorts reklam geliri paylaşımı bugün başlıyor. Shorts izlenmelerine sahip para kazanan tüm iş ortaklarımızın Shorts feed’indeki videolar arasında yayınlanan reklamlardan para kazanmaya başlayabilmesi için reklam geliri paylaşım modelimizi genişlettik. Oluşturmak için kullandığınız video formatı ne olursa olsun, büyüme, kazanma ve başarılı olma fırsatına sahip olmanızı sağlamak istiyoruz.”

İçerik üreticilerinin YouTube Shorts üzerinden gelir elde etmeleri için Yeni Temel Koşulları ve Shorts Para Kazanma Modülünü kabul etmeleri gerekiyor. 1 Şubat’tan itibaren, mevcut ve yeni Shorts yüklemelerine ilişkin Shorts görüntülemeleri otomatik olarak Shorts reklam geliri paylaşımı için değerlendirilecek.