Skip to main content

YouTube, izleme geçmişiniz kapalıysa size özel video önermeyecek. Kullanıcılar, yalnızca arama çubuğunu ve sol taraftaki menü seçeneklerini görüntüleyecek.

YouTube izleme geçmişinin kapalı olması durumunda ana sayfasının çalışma şeklini değiştirdiğini duyurdu. Buna göre, izleme geçmişi kapalı olan ve “bir izleme geçmişi olmayan” kişiler için önerilen videolar göstermeyi durduracak. Değişikliğin, yalnızca arama çubuğunu ve navigasyon menüsünü göstererek daha akıcı bir göz atma deneyimi sağlayacağı belirtiliyor.

Şirket blog gönderisinde “YouTube izleme geçmişiniz kapalıysa ve önceden önemli bir izleme geçmişiniz yoksa video önerileri sağlamak için izleme geçmişi gerektiren özellikler (YouTube ana sayfa özet akışınız gibi) devre dışı bırakılacaktır” ifadelerini kullandı.

YouTube, video önerilerinin ana sayfada yer almamasının kullanıcıların daha kolay arama yapmasını, abone olduğu kanallara göz atmasını ve Konu sekmelerini keşfetmesini sağlayacağını belirtti.

YouTube destek sayfasında duyurulan değişiklik hakkında şu ifadeler yer alıyor: “Bu yeni deneyimi, hangi YouTube özelliklerinin video önerileri sağlamak için izleme geçmişine dayandığını daha net hale getirmek ve önerilere göz atmak yerine arama yapmayı tercih edenler için daha akıcı hale getirmek üzere kullanıma sunuyoruz.”

Değişikliklerin önümüzdeki birkaç ay içinde kademeli olarak yayına alınması bekleniyor.

Kaynak: YouTube will show a minimalist home page if your watch history is turned off – engadget