İNFOGRAFİK

DigitalAge | 13.01.2015 - 14:48

Yıllara göre Sony projektörlerin öyküsü

Dünden bugüne Sony projektörlerinin gelişim öyküsünü ele alan infografik çalışması yayında

Sony projektörlerinin gelişim öyküsünün ele alındığı infografik çalışması, projektörlerin mütevazi emekleme dönemlerinden Ev Sineması, 4K ve yeni nesil parlak lazer projektörler gibi günümüzün yeniliklerine nasıl ulaştığına yer veriyor.

  • Projeksiyon aslında yüzyıllardır hayatlarımızda. Henüz 1600’lerde, sihirli lamba gösterilerinde duvara mumla veya yağ lambasıyla yansıtılan görüntüler izleyicileri eğlendiriyordu.
  • 1970’lere kadar TV ekranından daha büyük hareketli görüntüler elde etmenin tek yolu, evde veya sinemada kullanılan film projektörleriydi. 1960’larda video kayıt cihazları yerlerini sağlamlaştırıyordu ancak görüntüleri yalnızca cihaza bağlanan bir TV ekranında veya monitörde görüntüleniyordu.
  • 1972 yılında Sony’nin video projeksiyon sistemini piyasaya çıkarmasıyla her şey değişti. Video kaset oynatıcı, lens ve ekranın ahşap bir kabine entegre edildiği bu ürün, taşınabilir olmaktan çok uzaktı. Ancak 70’lerdeki şık iş insanları için bu, teknolojinin geldiği son noktaydı.
  • Bu cihazı hızla diğer yenilikler takip etti. Evde kullanıma yönelik video projektörü, “ev sineması” fikrini ortaya çıkardı. 1978 yılına gelindiğinde, Sony projektörler uçak yolcularını eğlendiriyordu. O günden bu güne birçok gelişme oldu: 1980’lerde arka projeksiyon işleri (kelime anlamıyla) ters yüz ederken, masaüstü modeller daha küçük, hafif ve parlak hale geldiler.
  • Geçtiğimiz on yıl, çözünürlükte büyük ilerlemelere sahne oldu. HD‘yi 2005 yılında çıkan ve günümüzde halen görüntü kalitesinin altın standardı olan SXRD 4K projektörü takip etti.

İnfografik çalışmasının yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşmak için üzerine tıklayabilirsiniz.

Yıllara-göre-Sony-projektörlerin-öyküsü_1