Skip to main content

Yerli yapay zekâ firması Tazi, Gartner’ın raporunda yer alan dört şirketten biri oldu.

İTÜ ARI Teknokent firmalarından Tazi, Gartner tarafından yayınlanan ve pazardaki trendleri dönüştürme potansiyeline sahip, yüksek teknoloji üreten şirketlerin yer aldığı ‘2019 Cool Vendors in Artificial Intelligence Core Technologies’ araştırma raporunda yer alan dünya çapında dört şirketten biri oldu. Tazi, raporda ‘Cool Vendor’ olarak adlandırıldı. Rapora göre; Tazi’nin temel tasarım yaklaşımı, kullanıcıların güvenini kazanmak ve verilerden öğrenmenin yanı sıra onlardan da bilgi edinmeyi kapsıyor. Tazi’nin açıklanabilir yapay zekâ yaklaşımı, makine öğrenimi modellerinin, girdilerin, çıktıların ve işletme değerlerinin anlaşılmasını da içeriyor.

Çataltepe: “Küresel olarak makine öğrenimi teknolojisinin kullanımını artıracağız”

Konuyla ilgili konuşan Tazi’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su Zehra Çataltepe; “Gartner’in Tazi’yi ve açıklanabilir yapay zekâ platformumuzu ‘Cool Vendor’ olarak takdir etmesinden dolayı çok mutlu ve heyecanlıyız. Maliyetli veri bilimi kaynakları gerektirmeyen ve doğrudan iş analistleri tarafından yönetilebilen işletme dostu yaklaşımımızın, küresel olarak makine öğrenimi teknolojisinin kullanımını ve etkililiğini genişletmek ve yaymak için en uygun yol olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Caltech ve MIT mezunları olan deneyimli çift Zehra ve Tanju Çataltepe tarafından kurulan Tazi’nin temel ürünü; sigorta, finans ve perakende gibi birçok sektörde kullanılan otomatik bir makine öğrenimi platformu. Tazi’nin ürünleri, yapay zekânın bu işletmelerde kullanılma şeklini değiştiriyor. Sürekli öğrenme ve açıklanabilme özelliği olan, heterojen akış verilerinden öğrenebilen ürünler, veri uzmanları tarafından değil doğrudan iş uzmanları tarafından kullanılabilecek bir makine öğrenimi fırsatı sunuyor.