Skip to main content

Türkiye’nin ilk milli ödeme sistemi TROY yapılan ilk işlemle kullanıma sunuldu. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile gerçekleştirdiğimiz video röportajımızı izleyebilirsiniz…

Türkiye’ye özel olarak geliştirilen TROY ödeme sistemi ile ilgili sorularımızı BKM Genel Müdürü Soner Canko’ya yönelttik…

Türkiye’nin ilk milli ödeme yöntemi TROY artık bizlerle. TROY ile birlikte Türkiye’de kartlı ödeme sistemlerinde yepyeni bir dönem başladı. Artık kredi kartının sağ alt köşesinde bulunan yabancı firmaların yerine TROY logosu yer alacak.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, 1 Nisan’da kullanıma hazır hale gelen TROY ile ilk alışverişini, düzenlenen basın toplantısında kutlama pastasının ödemesini yaparak gerçekleştirdi.

48 bin ATM, 2,2 milyon POS noktası ve tüm yerli e-ticaret sitelerinde geçerli olacak yerli ödeme sistemi TROY ile ilgili açıklamalarda bulunan Soner Canko, “İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Üstelik Türkiye’ye özel olacak, Türkiye kazanacak” dedi.

Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret sitelerinin 1 Nisan 2016 itibarıyla TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldiğinin bilgisini de veren Canko, çok yakında cüzdanlarda da TROY logolu kartları görmeye başlanılacağını söyledi.

troy soner canko

Canko, TROY’un evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabileceğine işaret ederek, “İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Üstelik Türkiye’ye özel olacak, Türkiye kazanacak” değerlendirmesini yaptı.

troy

Türkiye’nin 112 milyon banka kartı ve 59 milyon kredi kartı sayısı il Avrupa’da lider durumda bulunduğu bilgisini veren Canko, 2,2 milyon adet kart kabul noktası ile yılda 5 milyar adet işlem yapıldığını ve bu işlem hacminin 375 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Canko, TROY’un e-ticaret alışverişlerinde de kullanılabileceği bilgisini verdi. İlk temassız TROY logolu kartın da bu yıl sonunda çıkacağını da paylaştı.

TROY hakkında detaylı bilgiler için TroyOdeme.com‘u ziyaret edebilirve bankanızdan bilgi alabilirsiniz.