Skip to main content

Birçok yeni özelliğin yer aldığı güncellemede geliştirilen Siri ve Haberler uygulaması dikkat çekiyor

Apple tarafından ilk kez WWDC 2015 etkinliğinde tanıtılan iOS 9 güncellemesi dün akşam yayınlandı. Birçok yeni özelliğin yer aldığı güncelleme, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus akıllı telefonlara yüklenebiliyor.

Güncellemenin en dikkat çeken özelliklerinden biri Siri’yi eskisinden daha akıllı hale getirmiş olması. Güncel haliyle yüzde 40 daha hızlı çalışmayı vaad eden Siri, randevunuza yetişmeniz için ne zaman yola çıkmanız gerektiğini hatırlatıyor, spor salonunda kulaklıklarınızı taktığınızda son çalan şarkıyı otomatik olarak çalmaya başlıyor.

Güncellemeyle gelen bir başka yenilik kullanıcıların pek çok haber kaynağından gelen içeriklere ilgi alanlarına göre ulaşabileceği News(Haberler) uygulaması. Bunun yanında Notes uygulaması da yenilendi. Uygulama üzerinde çizim yapabilmek ve diğer uygulamalardan Notes uygulamasına doğrudan içerik eklemek artık mümkün.

iOS 9 ile en önemli problemlerden biri olan şarj sorunu da kısmen çözüme kavuşuyor. Şarj azaldığında devreye giren yeni özellikle kullanıcılar şarj ömrünü 3 saate kadar uzatabiliyor. Haritalar uygulamasına gelen Transit View özelliğiyle toplu taşıma araçlarını harita üzerinden takip etmek de mümkün. Ancak bu özellik henüz ülkemizde kullanılamıyor.

iOS 9 güncellemesinin iPad’e getirdiği en önemli yenilik ise geliştirilmiş klavye ve çoklu ekran özelliği. Yalnızca iPad Air 2’de kullanılabilecek SplitView özelliğiyle ekran kullanıcının istediği orantıyla ikiye bölünebiliyor. Picture in Picture özelliğiyle de iPad ekranında bir uygulama kullanırken aynı anda bir şey izlemek mümkün oluyor.