Skip to main content

Boston Dynamics, tamamen elektrikli yeni nesil Atlas robotunu tanıttı.

Hatırlarsanız geçen sene Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’ın artık elleri olduğunu ve nesneleri tutup fırlatabildiğini sizlerle paylaşmıştık. Geçen günlerde Atlas robotunu emekliye ayıran Boston Dynamics, tamamen elektrikli yeni nesil Atlas robotunu tanıttı.

Şirket tarafından yayımlanan blog yazısına göre; Atlas programının yeni nesli, onlarca yıllık araştırmalara dayanıyor ve Boston Dynamics Spot, Stretch ve şimdi de Atlas ile devam eden ticarileşme sürecini güçlendiriyor.

Blog yazısında Atlas robotunu ilk kullanacak otomotiv şirketinin Hyundai olduğunu belirten Boston Dynamics, Atlas’ın önümüzdeki yılın başlarında Hyundai tesislerinde pilot testlere başlayacağını, birkaç yıl sonra ise tam üretime geçileceğini söyledi.

TechCrunch’ın haberine göre Yeni Atlas, orijinal Atlas’tan Figure 01 ve Tesla Optimus gibi robotlardan daha yumuşak bir tasarıma sahip ve estetik olarak Agility’nin Digit ve Apptronik’in Apollo’suna daha çok benziyor.

Boston Dynamics’in yeni nesil ve tamamen elektrikli Atlas için paylaştığı videoya göre yuvarlak bir kafaya sahip olan robot başı ve gövdesini 180 derece döndürebiliyor.

Kaynak: Boston Dynamics’ Atlas humanoid robot goes electric – TechCrunch