MOBİL

DigitalAge | 28.08.2014 - 16:57

Yeni nesil iPhone’un, NFC ile gelmesi bekleniyor

Yeni nesil iPhone’da NFC mobil ödeme sisteminin yer alacağı söyleniyor

Google Wallet, Isis ve Square gibi mobil ödeme platformları bir süredir kullanımda. Mobil ödeme konusunda Apple ise bugüne kadar sessizliğini korudu.

Konuyla yakından ilgili kaynakların Wired’a verdiği bilgiye göre; teknoloji devinin yeni nesil iPhone’u kendi ödeme platformuna sahip olacak.

9 Eylül’de gerçekleşecek Apple etkinliğinde telefonda yer alması beklenen mobil ödeöe platformu, yeni nesil cihazın farklılık getiren özelliklerinden biri olacak. Wired’ın edindiği bilgiye göre; sunulacak bu çözümde NFC bağlantısı yer alacak.

Apple, kendi mobil cüzdanını oluşturması için oldukça iyi bir konuma sahip. Cupertino merkezli şirket, iTunes sayesinde (800 milyonun üzerinde) himayesinde geniş ölçekli kredi kartı bilgilerini bulunduruyor. Ayrıca milyonlarca iOS cihazları sayesinde potansiyel kullanıcıların olduğu büyük bir havuzu barındırıyor.

Yıllar içinde şirket, e-cüzdan platformu ile ilgili çok sayıda patent başvurusu yaptı.

Ocak ayında başvuru yaptığı patentlere ilişkin yayımladığı örneklerden bazıları:

  • NFC ve Bluetooth gibi çift yönlü kablosuz protokollerin, hassas verinin cihaz donanımında “güvenilir öğe” bölümünde işlemi tamamlamak üzere bir araya nasıl gelebileceğini detaylandırılıyor.
  • Bir diğeri ise ödeme sisteminin konum ve içerik bilgisinden haberdar olan kullanıcılara ilgili seçenekler sunan bir patent. (hediye kartı, promosyon kuponları gibi)

İşletme anlamında The Information, Apple ve ödeme şirketleri arasına görüşmelerin gerçekleştiğine yer vermişti.

Apple’ın atacağı adımlar şimdilik çok net olmasa da, Wired’da yer alan haberde teknoloji devinin planlarının hangi yönde olabileceğine değiniliyor.

Kaynak: Wired

Fotoğraf: Wired / Getty Images