Skip to main content

İsveçli mobilya devi, bükülebilir aydınlatma teknolojisini satın aldı

Ikea, yaptığı yeni anlaşması sonucunda 2015 yılında LED’ler için CFL (kompakt floresan lambası – compact flourescent lamp) ve halojen aydınlatmayı sona erdirmek istiyor.

İsveçli mobilya devinin yeşil teknoloji kolu, Design LED Products’ta stratejik yatırım yaptı. Design LED Products (DLP), LED’lerle arası iyi olan bir İskoç şirketi.

Ikea, DLP’ye yatırım yapmasının karşılığında aydınlatma şirketinin teknolojisine erişim sağlayabiliyor.

Design LED Products, elektrik ampulünden daha farklı üretim gerçekleştiriyor. Uzmanı olduğu alanın adı “Light Tile”. Bir LED tabakası oluşturan LED’ler grid tasarımında (petek içinde) gömülü olarak yer alıyor. Bu katman da 1 milimetre kalınlığına sahip. Az enerji harcayan LED katmanı, ışık vermesi için içe doğru katlanıyor.

Design LED Products internet sitesinde Ikea’nın aydınlatmayı kullanabileceği farklı tasarımları görebilirsiniz. Siteye ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Abajurun kendisinin aydınlatmayı sağladığı ampulu olmayan lambalar, kıvırımlı hatlara sahip heykelsi tavana asılan aydınlatmalar sitede bulunan tasarımlar arasında.

Kullanılan teknoloji ayrıca LED ekranları da aydınlatabiliyor. (örneğin televizyon veya mobil cihazlarda)

Aydınlatma tasarımına yönelik seçenekler de sonsuz görünüyor. Light Tiles, önümüzdeki dönemlerde Ikea’nın mutfağı ve ofis mobilyalarında, kitaplıklarda yerini alabilir.

Kaynak: FastCo Design