Skip to main content

iPhone, iPad veya iPod touch kullanıcısıysanız, iOS 7’ye geçmeyi aceleye getirmemekte fayda var.

Apple’ın yeni akıllı telefonlarının gelmesine birkaç gün kala yeni nesil mobil yazılım iOS 7, cihazlardaki yerini aldı. iOS 7, mobil platformda yedinci büyük yenilik olarak karşımıza çıkıyor. IDC ve Gartner’ın son verilerine göre; dünyadaki akıllı telefonların neredeyse yüzde 14’ü iOS işletim sistemine sahip olurken; Android ise yüzde 79’luk paya sahip.

Yeni yazılım 200’den fazla yeni özelliğe sahip iOS, yenilenmiş parlaklıkta ve renkli kullanıcı arayüzüyle geliyor. Telefonunuzda otomatik yazılım güncellemesini kabul etmeden veya yazılımı indirmek üzere iTunes’a gitmeden önce, ZDNet.com’da yer alan haberde tekrar düşünülmesi gerektiğinden bahsediliyor.

1. Bazı uygulamalar, işletim sistemiyle uyumlu olmayabilir

Neredeyse her yeni yazılım sürümünde olduğu gibi, uygulamalarda uyumlu olmak adına çoğunlukla sade bir güncelleme gerekiyor. Ancak bazı uygulamalar, uyumsuzluk sorunu nedeniyle bu konuda başarısız oluyor.
Bazı durumlarda daha önceden uygun olan uygulamalar, kullanıcılar tarafından indirilmeden önce Apple’ın her uygulamayı onaylaması gerektiğinden artık uyumlu olmayabilir.
Teknoloji devi, varolan uygulamalar için arayüz ayarları gibi gerekenleri güncellenmiş durumda. Bunlar içinse Apple, hemen bir onaylama almayabilir. Bazı durumlarda uygulamalar, haftalar boyunca onay sırasında kalabiliyor.
Diğer yandan, iOS 7 için özel tasarlanan bazı uygulamalar ise yeni işletim sistemine geçilmesine değeceğini gösteriyor.

2- Henüz bir jailbreak bulunmuyor

Bir telefonu jailbreak yapmak, Apple’ın özellikler, uygulamalar ve hizmetlerle dolu kapalı kapılarını açması anlamına geliyor. Diğerleri için uzaktan bile önemli olmasa da, bazı durumlarda BT bölümlerinin karşı çıktığı bir durum. Birçok iPhone sahibi kendi cihazını getir kullanıcıları olsa da, yine çoğunluğu kişiselleştirilmiş ayarlar ve özelliklerin olduğu cihazları tercih ediyor.
Birkaç iPhone geliştiricisinin kendi jailbreak ürünlerini sunmak için şirkete bir zaman çizelgesi verdi. Jailbreak araçları, yazılımın güvenlik katmanlarını kötüye kullandığından iOS 7’nin ne kadar güvenilir olduğu hala tartışılır.

3-İlk haftalarda yazılım hatası bekleniyor

Yapılan tahminlere göre; tüm iPhone trafiğinin yüzde biri hala iOS 7’nin önsürümünü kullanıyor. Ancak bu durum, yazılım yüklemesini tamamlayıp indirenlere göre küçük bir bölümü temsil ediyor.
Yazılımı kullananların sayısı arttıkça da daha önce ortaya çıkmamış hata ve eksikliklerin de artması bekleniyor. Bunun yanında Apple’ın kalite kontrolüne zarar vermesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü bu büyük yazılımsal değişiklikle her üretici aynı sorunlarla karşılaşabilir.

4-Eğer iş telefonu kullanıyorsanız, öncelikle BT ile kontrol edin

Uygulama başına sanal özel ağ (VPN – virtual private networking) ve tek oturum açma desteği gibi yeni girişim odaklı özellikleri dâhil etmesine rağmen, çalışan kullanıcılara yazılım son sürümüne geçmek için izin verilmeyebilir. Bunun için bir BT yöneticisi veya CIO’nun uygulamayı onaylaması gerekiyor.
Her durumda dahili uygulamalar veya mobil cihaz yönetimi çözümleri, son yazılımla uyumlu olmayabilir. Var olan sistemler üzerinde de yeni özellikleri dahil etmesi için bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir. Bunun yanı sıra işletmeler için, bu çok yeni olan güncelleştirmeyi benimsemek için çok erken olabilir.

5-Eski cihazlarda yavaşlama görülebilir

iOS 7; iPhone 4, iPod touch (beşinci nesil) ve iPad 2 ve yukarısı tabletler ile uyumlu. Tüm cihazlar, yeni iPhone 5s ve 5c akıllı telefonlar ve retina ekrana sahip en son iPad’le aynı özelliklere sahip değil. Bu yeni cihazlar en son donanımı bulunduruyor. Ne yazık ki, cihazınız (iPhone 3GS gibi) listede yer almıyorsa bu konuda pek şanslı olduğunuz söylenemez.
Daha eski model uyumlu cihazlar, beklenen tam performansı göstermeyebilir. Kullanıcılar da eski model cihazlarının iOS 7 ile uyumlu çalışsa da arada yavaşladığına tanık olabilir. Örneğin birden fazla uygulamalar açık olduğunda veya bellekte az yer olduğunda.

6-iOS 6’ya geri dönmek mümkün değil

iOS 7’nin beta ve önsürümünün geliştiriciler ve yazılımı test edenlere iOS 6.1.3 veya iOS 6.1.4’e geri dönüşe izin verse de, Apple aynı kullanımı herkese açık işletim sistemi için sağlamayı düşünmüyor.
iOS’un diğer son yeniliklerinde olduğu gibi, iOS’un daha önceki sürümlerini yükleme git gide daha güçleşiyor.