Uncategorized

DigitalAge | 13.09.2012 - 11:35

Yeni ‘nano-kod’ banknot sahtekarlığına karşı

QR kodlar genellikle uygulamalara hızlı link vermek adına kullanılıyor. übergizmo’nun haberine göre, artık sahte parayı tespit etmek için de kullanılabilecek. Sahte parayı fark etmek adına yapılan kare kodların çok küçük versiyonunu, Güney Dakota Maden ve Teknoloji Okulu’ndaki ekiplerden biri oluşturdu. Buluş, mavi ve yeşil floresan mürekkebiyle nanopartikülleri kombine edip kullanıyor.  Bilgisayar destekli tasarım donanımı ile […]


QR kodlar genellikle uygulamalara hızlı link vermek adına kullanılıyor. übergizmo’nun haberine göre, artık sahte parayı tespit etmek için de kullanılabilecek.
Sahte parayı fark etmek adına yapılan kare kodların çok küçük versiyonunu, Güney Dakota Maden ve Teknoloji Okulu’ndaki ekiplerden biri oluşturdu.
Buluş, mavi ve yeşil floresan mürekkebiyle nanopartikülleri kombine edip kullanıyor. 
Bilgisayar destekli tasarım donanımı ile oluşturulan kod, aerosol jet yazıcı aracılığıyla kağıt, cam, plastik film gibi yüzeylere sıkılabilir.
Nano kod, yalnızca yakın kızıl ötesi lazer altında görülebiliyor. Bu da, yasal banknotları ayırt etmek için ideal konumda olduğunu gösteriyor.
Nano kodun yaratıcıları, dayanıklı olduğunu gösteren önemli testleri yaptıklarını söylüyor.Testler, aşınma ve yırtılma sonrası bile nano-kodun okunabildiğini kanıtladı.