Skip to main content

San Francisco’da saat 10’da (20.00, TR ) başlayan iPhone 5 lansmanı, saat 13’te (23.00, TR) sona erdi. Etkinlik, Tim Cook’un sunumuyla başladı. Phil Schiller’in sahne almasından sonra uzun zamandır beklenen…


San Francisco’da saat 10’da (20.00, TR ) başlayan iPhone 5 lansmanı, saat 13’te (23.00, TR) sona erdi. Etkinlik, Tim Cook’un sunumuyla başladı. Phil Schiller’in sahne almasından sonra uzun zamandır beklenen iPhone 5, gün yüzüne çıktı.
Yeni telefon, iPhone 4S’ten biraz daha uzun ve çok daha hızlı.
Apple kendi altıncı nesil akıllı telefonunu iPhone 5 olarak adlandırdı ve Phil Schiller, ayrıntılı olarak yeni telefonun özelliklerinden bahsetti. 


Özellikleri
7,6 mm kalınlığında, 112 gram ağırlığında olan ve şimdiye kadar Apple’ın yaptığı en ince ve en hafif iPhone ‘tamamen’ cam ve alüminyumdan yapıldı. 
Ayrıca tek bir çip, tek bir radyo ve Apple’ın tanımladığı ‘dinamik’ antenle birlikte LTE bağlantısı bulunuyor.
Apple, yeni telefonun LTE İnternet tarayıcısı ile 8 saat pil ömrüne sahip olduğunu belirtiyor. 
Kamera, 8 megapiksellik çözünürlük ve geniş f/2.4 diyaframa sahip özel bir mercekle iPhone 4S ile aynı özelliklere sahip ama daha ince bir görünüşe sahip.iPhone 5’in işlemcisi A6’ya yükseltildi. Yeni çipin özellikleri işlemci hızını ikiye katlaması ve iki kat daha hızlı grafik performansına sahip olması.
Iphone 5’te HD ses’i destekleyen 3 mikrofon  ve ayrıca yüzde 20 daha küçük hoparlörler bulunuyor

Fiyatlar
iPhone 5 siyah ve beyaz renklerde önceki nesildeki gibi aynı fiyatlardan; 16 GB modeli 199 dolar, 32 GB versiyonu 299 dolar ve 64 GB versiyonu 399 dolardan satışa sunulacak.
Dağıtım
Apple’ın online mağazasından ön satışlar 14 Eylül’de başlayacak. 
Apple mağazaları 21 Eylül’de saat sekizde açılacak.
Geleneksel olarak Apple müşterileri yeni iPhone ya da iPad’i bir İOS cihazı üzerinden Apple Store  uygulamasıyla ayırtabilecek. Iphone 5 için de rezervasyonların yapılabilirliği henüz kesinlik kazanmadı.
Yeni cep telefonunu alabilecek ilk ülkeler; ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur olacak. Diğer ülkelere 28 Eylül sonrası ulaştırılacak.Apple hisseleri arttı, azaldı ve Iphone 5 etkinliği sonrası yeniden arttı
Önce yükselen sonra düşen ve daha sonra tekrar yükselen Apple’ın hissesi iPhone 5 lansman etkinliği sonrası daha yüksek fiyattan işlem gördü.
Saat 10’dan sonra lansman etkinliği başladığında, hisse senedi günlük 657 dolardan. tırmanışa geçti.
10.30’da hisse fiyatı 668 dolara ulaştı, fakat sonra düşüşe geçti. Saat 13’te biten etkinliğin hemen sonrasında 657 dolara düştü. Sonraki satışlarda, hisse 669 dolara ulaştı.