Skip to main content

HBO, House of Dragons’u pilot bölümü çekildikten sonra iptal etmişti. Şimdi, House of the Dragon ile tekrar Game of Thrones fanlarına ulaşmayı bekliyor.

George R. R. Martin’in yazmış olduğu 7 kitaplık fantastik kurgu serisi temel alınarak HBO tarafından hazırlanan ve bir dönemin en popüler televizyon dizilerinden olan Game of Thrones’in evreninde geçen bir başka dizinin ilk bölümü çekildikten sonra iptal edildiği biliniyordu. Bu süreçte yaşanan bazı gelişmeler basına sızsa da HBO’nun bu dizi için ne kadar kaynak ayırdığı paylaşılmamıştı. Fakat gazeteci James Andrew Miller’in HBO’nun sektörde öncülüğünü korumak için attığı adımları anlattığı yeni kitabı Tinderbox: HBO’s Ruthless Pursuit of New Frontiers, şirketin bu dizinin pilot bölümü için ne kadarlık bir bütçe ayırdığını ortaya koydu.

Game of Thrones televizyon dizisinin 2019’da final yapmasının ardından HBO, bu evrende geçen hikâyelerle tekrar izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanmış, fakat bu istek hiçbir zaman gerçekleşmemişti. Beş farklı hikâye üzerinde çalışan HBO, Kick-Ass ve Kingsman’in senaryo yazarı Jane Goldman’ın yazdığı bir senaryo ile devam etme kararı almış ve oyuncu seçimlerini tamamlamıştı.

Game of Thrones dizisinde konu edilen olaylardan binlerce yıl önce yaşanan ve “Kahramanlar Çağı” olarak adlandırılan dönemi anlatması planlanan yeni dizinin oyuncu kadrosu belirlenmiş; dizide Naomi Watts, Miranda Richardson, Naomi Ackie ve George Henley’in yer alacağı paylaşılmıştı.

HBO’nun, House of Dragons adını taşıyan bu dizinin pilot bölümü çekildikten sonra, bu bölüm post-prodüksiyon aşamasında iken diziyi iptal ettiği biliniyordu. Miller’in kitabında yer alan bir röportaj, bu pilot bölüme 30 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığını ortaya koydu. Game of Thrones fanlarını üzen bu gelişmenin ardından, dizinin potansiyelinin ve şirketin kaybının farkında olan yapımcılar, hakkında iyi hissetmedikleri bir yapımın pilot bölümüne 30 milyon dolar harcadıktan sonra o yapımı iptal etmenin mantıklı olmayacağı düşüncesiyle çalışmaların farklı bir doğrultuda devam etmesi için çalışmalara başladılar.

House of Dragons adlı diziden vazgeçen HBO, bu kararı açıkladığı gün House of the Dragon adlı 10 bölümlük yeni bir diziye başlanılacağını açıkladı.

George R. R. Martin’in Aegon’un Westeros’u fethinden itibaren Targaryen ailesinin geçmişini anlattığı Fire and Blood adlı kitabından uyarlanması beklenen House of the Dragon, Targaryen ailesinin iç savaşını anlatacak.

Oyuncu kadrosunda Matt Smith, Emma D’Arcy, Paddy Considine, Olivia Cooke, Steve Toussaint, Eve Best ve Rhys Ifans’ı bulundurduğu açıklanan dizi ile ilgili bir de tanıtım yayınlandı.