Skip to main content

Türkiye’nin yeni alan adı uzantısı olan .TC; alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile 5 Kasım’dan itibaren sunulacak.  .TC alan adının sahibi olan İngiliz Adams Names şirketini satın alan…

Türkiye’nin yeni alan adı uzantısı olan .TC; alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile 5 Kasım’dan itibaren sunulacak. 
.TC alan adının sahibi olan İngiliz Adams Names şirketini satın alan Alman kökenli INTERSTATE şirketinin Türkiye’de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından pazara sunulacak olan .TC uzantısı üç aşamada Türk halkının hizmetine sunulacak. 
Markaların ve kurumların internet ortamında isimlerinin farklı kişilerce alınmasıyla yaşadıkları mağduriyeti göz önünde bulunduran TCNET yönetimi, sorumlulukları gereği pazara girdikleri ilk dokuz günü yalnızca Marka Tescil Belgesi olan kurum ve kişilere özel kayıt haftası olarak ayırdıklarını açıkladılar. 19 Kasım tarihinden itibaren ise bir hafta ‘ön satış haftası’ yaparak internet dünyasının yenilikçi, girişimci camiasına alan adlarını sunacaklar. 
‘.TC’ uzantılı alan adı kullanan markaların haklarını koruma amaçlı olarak girişimde bulunan TCNET yönetimi, tüketicilerle yaptığı sözleşme gereği herhangi bir itilafta İstanbul Ticaret Odası’nın kurduğu Hakem Kurulu’nun kararlarına uyacak. Diğer uzantılarla ilgili yurt dışı mahkemelerde haklarını arayan marka, kişi ve kurumlar ‘.TC’ uzantısında böyle bir sorun yaşamayacak. 
3 Aralık 2012 tarihinden itibaren ise ‘.TC’ uzantısı, isteyen herkesin kullanımına sunulacak.