Skip to main content

2016’nın ilk yarıyılı sonunda geçen yıla göre yüzde 69 büyüyen Yemeksepeti, iş ortağı restoranların cirolarını da artırıyor

Yemeksepeti kurulduktan üç yıl sonra ilk kez günde 1000 sipariş almıştı. Bugün, bu rakam 140.000 civarına yükselmiş durumda; yani geçen her bir dakikada Yemeksepeti’ne yaklaşık 100 sipariş geliyor. 2016’nın ilk yarısında firma önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 büyüdü.

İnfografik çalışmalarına tıklayarak; daha yüksek çözünürlüklü versiyonlarına ulaşabilirsiniz.

Yemeksepeti_BuyumeRakamlari_infografik

Eve yemek siparişlerinin yüzde 85’ten fazlası halen telefonla veriliyor

Yemeksepeti Pazarlama Direktörü Barış Sönmez Yemeksepeti’nin bugün gelmiş olduğu hacme rağmen, pazardaki potansiyelin çok daha büyük olduğunun altını çiziyor: “Bugün Türkiye’de eve yemek siparişinin yüzde 85’ten fazlası halen telefonla veriliyor. Yemeksepeti online tarafta en yüksek paya sahip olsa da, eve sipariş alanında halen büyük bir pazar var. Dolayısıyla büyüme hızımızın devam edeceğini öngörüyoruz.

Restoran sayısı yüzde 25, kullanıcı sayısı yüzde 38 arttı

Yemeksepeti’nde 2016’nın Haziran ayı sonunda en az bir kez sipariş almış restoran sayısı 13.260. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 artmış durumda. Restoran sayısı büyürken içerideki çeşitlilik de artıyor; satış ekibinin yoğun çabası ile mutfak ve yemek çeşitleri her gün genişliyor. Bugün Yemeksepeti’nde dondurmacıdan Thai yemeklerine kadar 60’a yakın farklı mutfağa ait lezzetleri, her bütçeye uygun restoran alternatiflerinden istediğinizi seçerek tadabiliyorsunuz.

Restoran başına ciro artışı yüzde 36 oldu

Pazarlama Direktörü Sönmez, farklı rakamların bir arada değerlendirildiğinde, çalıştıkları restoranların ciro artışına da işaret ettiğini belirtiyor: “Yemeksepeti’nin kullanıcı sayısı ve cirosunun büyüme oranı restoran sayısındaki büyüme oranından daha yüksek. Bu da bize restoran başına düşen satış rakamlarının da arttığını gösteriyor. Yine geçen yıla göre Yemeksepeti ile çalışan bir restoranın ciro artışı ortalama yüzde 36. İş ortağımız olarak gördüğümüz restoranlara işlerini daha hızlı büyütebilmeleri için pazarlama ve operasyon anlamında destek veriyoruz”.

Mobil uygulamaları 4,5 milyon kez indirildi

Mobil taraf da Yemeksepeti’nin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Firmanın uygulamaları şu anda toplam 4,5 milyon kez indirilmiş durumda. Altı yıldan bu yana mobil yatırımlarını durmadan sürdüren sitenin mobil siparişlerin 2015’in ilk yarısına göre büyüme oranı ise %75’e yakın. Bugün toplam siparişlerin yüzde 61’i mobilden geliyor. Barış Sönmez, “Türkiye’de toplam online alışverişin yüzde 20’si civarının mobilden yapıldığı düşünüldüğünde, teknolojiyle iç içe yaşayan kullanıcılarımıza, onları ikna edecek şekilde ulaştığımızı görüyoruz” diyor.