Skip to main content

EY, finansal teknoloji organizasyonu Innovate Finance ile birlikte hazırladığı Sermaye Piyasaları: İnovasyon ve FinTech Raporu’nun sonuçlarını açıkladı

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, finansal teknoloji organizasyonu Innovate Finance ile birlikte hazırladığı Sermaye Piyasaları: İnovasyon ve FinTech Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Dünyanın önde gelen yatırım bankaları ve FinTech firması yetkililerinin yanı sıra düzenleyici kurum ve girişim sermayedarlarının görüşlerini içeren rapora göre; inovasyon uzun vadeli fırsatların değerlendirilmesinde kritik önem taşıyor. Raporda inovasyon ve işbirliğini ön planda tutan yatırım bankalarının büyüme, optimizasyon ve sürdürülebilirlikte sayısız fırsat yakalayacağı vurgulanıyor.

Rapora göre; özsermaye karlılık oranlarının küresel olarak gerileme gösterdiği bir ortamda yatırım bankalarının finansal teknoloji (FinTech) şirketleri ile olan işbirliklerini güçlendirmeleri pazar yaklaşımlarını geliştirmelerine ve karlılıktaki düşüşü durdurmalarına destek olabilir. Yatırım bankacılığı gelirleri 2015 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık %4 gerileme kaydetti. Bununla birlikte 14 en büyük küresel yatırım bankasının ortalama özsermaye karlılık oranı 2014’deki %7,8 seviyesinden 2015’te %6,3’e indi. Yatırım bankaları için özsermaye maliyeti genel olarak %10 ila %12 arasında seyrediyor.

FinTech işbirliği maliyetleri düşürebilir

Yatırım bankaları için kısa vadedeki fırsat alanlarının robotik işlem otomasyonu, ileri analitik, dijital dönüşüm ve işlem/hizmetlerde dış kaynak kullanımı olduğu belirtiliyor. EY araştırmasının katılımcıları yapay zekâ, akıllı sözleşme ve blockchain (şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı) gibi teknolojilerin ise uzun vadede ezber bozucu değişimlere ön ayak olacağına inanıyor. Bu alanlara yönelik yapılan yatırımların getiriye dönüşmesinin zaman alacağının belirtildiği raporda; FinTech şirketleri ve yatırım bankaları arasındaki işbirliğinin yapısal ve operasyonel maliyetleri azaltabileceği, düzenlemelere uyumluluğu artırabileceği ve ürün/hizmetlerde inovasyonu destekleyebileceğinin altı çiziliyor.