Skip to main content

Yapı Kredi Bankası, reklam kampanyasında boy gösteren Ahmet Kural’la ilgili açıklama yaptı.

Yapı Kredi Bankası, sanatçı Sıla Gençoğlu’nu darp ettiği iddia edilen Ahmet Kural ile çalışmayacağını duyurdu. Gençoğlu, oyuncu Ahmet Kural’dan darp, cebir ve psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle şikâyetçi olmuş, mahkeme tarafından Kural’a 3 ay süreyle yaklaşamaması için koruma kararı aldırmıştı.

Olayın kamuoyuna yansımasıyla birlikte sosyal medyada tepki çekmesinin ardından, Yapı Kredi’den kurumun reklamlarında oynayan Ahmet Kural ile ilgili bir açıklama geldi. Banka, Kural ile çalışmayacağını duyurdu. Bankanın açıklaması şöyle:

“Bankacılık sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla öncü rol üstlenen ve kadın istihdamı konusunda sektörüne uzun yıllardır liderlik yapan bir kurum olarak, reklam kampanyamızda yer alan oyuncu Ahmet Kural hakkında kamuoyuna yansıyan haberleri titizlikle takip etmekteyiz.

Söz konusu iddialar ve iddialara konu teşkil eden davranışların Bankamızın etik anlayışı ile bağdaşması söz konusu değildir.

Konunun yargıya intikal etmiş olması sebebiyle, ek karar ve yaptırım haklarımız saklı kalmak kaydı ile, yargının vereceği nihai karara kadar gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Bununla birlikte, mevcut iletişim çalışmalarımızı durdurduğumuzu ve Ahmet Kural ile olan iş birliğimize devam etmeyeceğimizi ifade etmek isteriz.

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin imzacısı olarak, iletişim çalışmalarımız da dâhil olmak üzere işimizin her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunucusu olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna saygı ile bildiririz.”