Skip to main content

GelecekHane liderliğinde gerçekleştirilen “Türkiye Yapay Zirvesi” tamamlandı.

GelecekHane tarafından düzenlenen Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) ile gerçekleştirilen  “Türkiye Yapay Zirvesi” finans sektörü, girişimci, akademisyen, teknoloji ve yapay zekâya ilgi duyanları bir araya getirdi.

GelecekHane’nin kurucusu Halil Aksu moderatörlüğünde gerçekleşen zirvede, Google, IBM ve SAP gibi teknoloji firmalarının konuyla ilgili uzmanları, finans dünyasında yapay zeka, ticaret dünyasında yapay zeka, yapay zeka ve etik, üretim dünyasında yapay zeka konularını masaya yatırdı. Yapay zekanın hem bireysel hem de kurumsal etkileriyle, yapay zeka teknolojisinin günümüzde geldiği nokta ve gelecekte nereye doğru yol alacağı tartışıldı. Günümüzde teknoloji, sanayi, perakende, bankacılık gibi çok sayıda sektörde etkisini gösteren yapay zekanın etkilediği farklı sektörlerin öncü kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı zirvede; Yapay zekaya ilişkin çözümlerin demoların katılımcılarla paylaşıldığı etkinlikte, katılımcılar görüş ve deneyimlerini de paylaştılar.

Etkinlikte; George Mason Üniversitesi’nden Robin Hanson, Google Cloud Ülke Müdürü Önder Güler, SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, Tofaş CDO’su Hayriye Karadeniz, Arçelik CDO’su Ahmet Hasanbeşeoğlu, Migros CIO’su Kerim Tatlıcı ve LCW COO’su Osman Şentürk gibi iş dünyasından çok sayıda önemli isim konuşmacılar arasında yer aldı.

Zirvede IBM Türkiye Genel Müdürü Defne Tozan ve IBM Orta Avrupa’dan Sorumlu Baş Veri Uzmanı Dr. Eva-Marie Muller-Stuler, finans dünyasındaki yapay zeka uygulamaları hakkında bilgi aktarırken, Türkiye finans-sigorta sektöründen Anadolu Sigorta, İş Bankası, Yapı Kredi ve Miletos isimli girişim de bu alandaki deneyimlerini paylaştılar.

Google Cloud’un Türkiye Genel Müdürü Önder Güler de Avrupa’daki en önemli 3 veri bilimcileri arasında yer alan Google Cloud EMEA Makine Öğrenmesi Uzmanı Khalid Salama ile ticaret dünyasındaki yapay zeka uygulamalarını ve son gelişmeleri paylaştı. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Migros, Multinet, LC Waikiki ve Tanı Pazarlama’nın da deneyimlerini aktardığı etkinlikte, Vispera isimli girişim ise bu alandaki yapay zeka çözümlerini aktardı.

SAP’in sponsor olduğu Üretim Dünyası ve Yapay Zeka panelinde panelistler arasında yer alan Genel Müdür Uğur Candan yapay zeka uygulamalarıyla ilgili somut başarı öyküleri paylaştı. Panelde; Maersk, Tüpraş, Arçelik, Ford Otosan ve Tazi.ai isimli girişim de yapay zeka deneyimlerini aktardı. SAP EMEA South DGTAL İnovasyon Lideri Stratis Pelekidis ise yapay zeka ile ilgili vizyon sunumu gerçekleştirdi.