Skip to main content

Recording Academy CEO’su, yapay zekâ tarafından üretilen unsurları içeren müziğin Grammy kazanmaya uygun olduğunu söyledi.

Recording Academy CEO’suna göre yapay zekâ tarafından üretilen unsurları içeren müzik, bir insan “anlamlı bir şekilde” katkıda bulunduğu sürece Grammy kazanabilir.

Müzik ödülü Grammy’leri veren Recording Academy tarafından geçen ay güncellenen yeni kurallar, müzik endüstrisinin en prestijli ödülü Grammy’nin “yalnızca insan yaratıcılara” verildiğini belirtiyor ve “insan üretimini içermeyen” tüm çalışmaları kesinlikle reddediyor.

Ancak Recording Academy CEO’su Harvey Mason Jr.’ın, Associated Press ile yaptığı bir röportajda belirttiğine göre; bir insan, ilgili katkılarına atıfta bulunma konusunda dikkatli olduğu sürece, ödüle layık bir single veya albüm oluşturmak için yapay zekâyı kullanabilir.

Mason’a göre, yapay zekâ tarafından üretilen unsurları içeren müzikler Grammy adaylığına kesinlikle uygun. Ödül yalnızca “insan yaratıcılara” verilecek olsa da, bu sanatçılar çalışmalarında yapay zekâ kullanabilir. Mason, “Teknolojinin insan yaratıcılığının yerini aldığını görmek istemiyoruz. Teknolojinin insan yaratıcılığını geliştirdiğinden, süslediğinden veya ona katkı sağladığından emin olmak istiyoruz” diyor.

Kaynak: Music containing AI-generated elements could win a Grammy as long as a human contributes in ‘a meaningful way,’ Recording Academy CEO says – Business Insider