Skip to main content

Yandex.Haritalar’ın Trafik servisinde yapılan güncelleme ile; sıkışık trafiğe alternatif rotalar artık yüzde 20 daha hızlı. Yandex’in Trafik servisi için geliştirdiği rota belirleme algoritması yenilendi. Geçtiğimiz hafta kullanıma giren yeni algoritma…

Yandex.Haritalar’ın Trafik servisinde yapılan güncelleme ile; sıkışık trafiğe alternatif rotalar artık yüzde 20 daha hızlı.
Yandex’in Trafik servisi için geliştirdiği rota belirleme algoritması yenilendi. Geçtiğimiz hafta kullanıma giren yeni algoritma sayesinde, trafiğin sıkışık olduğu yollar yerine alternatif rotaları tercih eden sürücüler, trafikte yaklaşık yüzde 20 oranında daha az vakit geçirecek.
Yeni algoritma ile trafikteki araçların hızını daha net ölçebilen Yandex, sürücülere önereceği alternatif rotalar arasında daha net ayrım yapabiliyor. Daha uygun alternatifler sunmanın yanı sıra, A noktasından B noktasına ulaşabilmek için ne kadar süre gerekeceği konusunda da daha iyi tahminlerde bulunabiliyor. 
Yandex uzmanları, yeni algoritmayı gerçek ortamlarda denemek için hem yeni, hem de eski algoritmaları kullanarak çok sayıda deney düzenledi.


Bir haftada 20 yıl tasarruf edildi
Yeni rota belirleme algoritmasının kullanıma sunulmasını takip eden bir hafta içinde tüm Yandex.Haritalar kullanıcıları, yeni algoritma sayesinde bir önceki haftaya göre trafikte toplam 20 yıl daha az süre geçirdiler. 
Benzer şekilde, Yandex’in önerdiği rotaları kullanan İstanbullular, 2013 yılında geçtiğimiz yıla göre trafikte 51 saat daha az zaman geçirecek.