Skip to main content

Xiaomi, piyasaya süreceği 12 serisi ile Mi markasını geride bırakıyor.

Xiaomi, resmi Weibo hesabından yaptığı bir paylaşımda yeni akıllı telefon serisini, Mi 11’in tanıtımından tam bir yıl sonra, 28 Aralık’ta tanıtacağını duyurdu. Mi markasının kullanımını bırakma kararı alan şirket, yeni serisinin adının 12 olduğunu aktardı. Paylaşılan ilk posterde Çinli koşucu Su Bingtian’ın yer alması, tanıtımda önceliğin Çin pazarına verildiği, küresel market için ise ayrı bir tanıtımın ya da farklı bir satış tarihinin olacağı dedikodularına yol açtı.

Gadgets 360’a göre Xiaomi’nin satışa sunacağı yeni seri dört adet akıllı telefondan oluşuyor: Xiaomi 12, 12 Pro, 12X ve 12 Ultra. Fakat, Xiaomi’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği tanıtım etkinliğinde Mi 11 Ultra’yı tanıtmamış olması ve telefonun tanıtımını Mart ayına bırakması, bu yıl düzenlenecek etkinlikte bahsi geçen dört telefonun tamamının açıklanmayabileceğini düşündürdü.

Telefonların özellikleri konusunda henüz pek bir bilgi paylaşılmasa da Xiaomi, bu telefonların Qualcomm’un yeni Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisine sahip olacaklarını açıkladı.

UniverseIce adlı Twitter kullanıcısı Xiaomi 12 ve 12 Pro’nun fotoğraflarını sızdırırken, OnLeaks adlı Twitter kullanıcısı ise Xiaomi 12’nin üç arka kameraya ve 50 megapiksellik bir sensöre sahip olacağı bilgisini paylaştı.

The Verge, Xiaomi’nin ABD pazarında varlığının olmadığına, fakat Samsung’un ardından Avrupa’nın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi ve dünyanın en büyük ikinci Android akıllı telefon markası olduğuna değindi.

Xiaomi Mi 11 bu yılın Şubat ayında piyasaya sürülmüştü. The Verge, 12 serisinin bu ayın sonunda yapılacak olan etkinlikten sonra piyasaya sürüleceğini aktardı.

Kaynak: Xiaomi’s next flagship phone will launch on December 28 – The Verge