Skip to main content

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız Xiaomi, başarı ivmesini sürdürmeye devam ediyor. Firmanın piyasa değeri 100 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, pazar veri sağlayıcısı Canalys’in son raporuna göre 2020 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin en çok satan akıllı telefon markası olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Xiaomi, üç ana pazar veri sağlayıcısı Canalys, IDC ve Counterpoint Research’e göre 2020 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreğinde dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumunda yer aldı. Xiaomi’nin piyasa değeri Ağustos ayından bu yana gösterdiği yükseliş ivmesinin etkisiyle 100 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Xiaomi’nin hisseleri yükseliyor

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız Xiaomi başarı ivmesini sürdürmeye devam ediyor. Firmanın piyasa değeri 100 milyar dolara ulaştı. 2018 yılında kendisine hedef olarak 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı seçen Çinli üretici 2 yıl gecikmeyle de olsa bu hedefini gerçekleştirmiş oldu.

Xiaomi’nin son yıllarda gösterdiği başarı ivmesine bağlı olarak hisse senetleri de yükseldi. Bu bağlamda Xiaomi hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 9,1 yükselerek yeni bir rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen Xiaomi’nin piyasaya değeri bu yükselişle 100 milyar dolara ulaştı. Şirketin gün sonunda ise piyasa değeri 103 milyar dolar oldu.

Xiaomi Kasım ayında son iki senedeki en hızlı çeyreklik satış büyümesini yaşadığını açıklamıştı.