Skip to main content

İstinaf mahkemesi bugün aldığı karar ile Uber’e erişim engelini kaldırdı. Erişim engelinin kaldırılması ile birlikte Uber, taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam edebilecek.

Mobil uygulama aracığı ile sürücü ve kullanıcılar arasında bağ kuran yolculuk uygulaması Uber‘in Türkiye’deki faaliyetleri geçtiğimiz yıl sona erdi. İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği’nin, internet üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davada mahkeme, Uber hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğuna karar vererek durdurulmasına ve internet uygulamalarına da erişimin engellenmesine karar vermişti. İstinaf mahkemesi bugün bu kararı bozarak Uber’e erişim engelini kaldırdı.

İstinaf mahkemesinden Uber’e yeşil ışık

İstinaf mahkemesi bugün aldığı karar ile Uber’e Türkiye’de erişim engeli getiren ilk derece mahkemesi kararını hatalı buldu. Mahkeme kararı bozarak Uber’e erişim engelini kaldırdı. Erişim engelinin kaldırılması ile birlikte Uber, taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam edebilecek.

Temasa geçilen Uber Global sözcüsü, “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.